A Tanítanék Mozgalom a közösségi oldalán számolt be arról, hogy a múlt héten eljuttatta új kutatásának eredményeit Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszternek. Ebből kiderült, hogy a válaszadó, pályát elhagyó pedagógusok több mint 60 százaléka azonnal vagy legfeljebb egy éven belül újra munkát vállalna a közoktatásban.
„Ez rendkívüli lehetőség a jelenlegi tanárhiány enyhítésére – egy olyan erőforrás, amely azonnal rendelkezésre áll” – olvasható a bejegyzésben, ugyanakkor a Tanítanék arra is felhívta a figyelmet, hogy a visszatérési szándék és a valós lehetőségek között jelentős szakadék tátong.
Több pedagógus arról számolt be, hogy hiába jelentkezik meghirdetett állásokra, nem kap visszajelzést a pályázataira, illetve azt tapasztalja, hogy korábbi közéleti szerepvállalása továbbra is hátrányt jelenthet.
A problémát elsősorban azok érzékelik, akik például korábban elutasították a státusztörvényt vagy részt vettek a polgári engedetlenségi mozgalomban.
Többen kifejezetten láthatatlan tiltólisták fennmaradásáról számoltak be
– írta a Tanítanék Mozgalom, majd kitértek arra is, hogy emiatt a tankerületek és az intézményvezetők – akár kimondatlanul is – nem merik alkalmazni azokat a pedagógusokat, akikre az oktatási rendszernek egyébként nagy szüksége lenne.
Több intézményben már ezen a héten lejárnak a pályázati határidők a meghirdetett pedagógusállásokra.
„Azok a pedagógusok, akik most nem kapnak lehetőséget, újabb évre esnek ki a rendszerből – ami nemcsak számukra jelent veszteséget, hanem az oktatás egészére nézve is” – hangsúlyozták.
A Tanítanék Mozgalom ezért három azonnali intézkedést javasolt a minisztériumnak. Azt kérték, hogy írásos iránymutatás szülessen minden formális vagy informális „feketelista” megszüntetéséről, a kormányzat nyilvánosan erősítse meg, hogy a státusztörvényt elutasító vagy tiltakozásokban részt vevő pedagógusokat is várják vissza a közoktatásba, valamint garantálják, hogy a visszatérő tanárokat korábbi véleménynyilvánításuk miatt semmilyen hátrány vagy retorzió ne érhesse.
A szervezet szerint a kutatás egyértelműen azt bizonyítja, hogy a pedagógusok jelentős része nem fordult el végleg a hivatásától, a kérdés már csak az, hogy valóban megkapják-e a lehetőséget a visszatérésre.
Tanítanék: hozzák előrébb a tanév végét egy héttel
Ne legyen kötelező a digitális munkarend a középiskolában az érettségik idején, lehessen tanítás nélküli munkanap a tanév első és utolsó napja -- ilyeneket, és ehhez hasonlókat javasolt a Tanítanék Mozgalom a 2026/2027-es tanév rendjének társadalmi egyeztetésén.