PDSZ: „Ezek az üzenetek nem gyerekeknek valók, hanem a történelem sötét korszakainak relikviái”

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) állásfoglalást adott ki a ballagó diákoknak nemrég kiosztott „irredenta és militarista” daloskönyvek ügyében.

Ahogyan arról mi is beszámoltunk, mintegy 50 éneket tartalmazó daloskönyvet ajándékozott a kormányzat idén a nyolcadikos, végzős magyar diákoknak. A Magyar Élet - Magyar Ének című kötetet Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter mutatta be Szadán.

A PDSZ megdöbbenéssel értesült arról, hogy a daloskönyvben olyan katonai indulók és hazafias dalok szerepelnek, amelyekhez hasonlókat legutóbb a Horthy-korszakban használtak a fiatalok nevelésére – írják állásfoglalásukban.

A szakszervezet szerint:

„A szövegek egy része nyíltan militarista („Győz a szittya fergeteg: a rohanó sereg”), más része irredenta („Édes Erdély itt vagyunk, érted élünk és halunk”), miközben a nők szerepét a katonafiúk után sóvárgó „rózsa” szerepkörre korlátozza. A „gúnyhatár” és az „átkozott bilincs” emlegetése egyértelműen az 1920-as évek nacionalista retorikáját idézi – azt az ideológiát, amely tragikus következményekhez vezetett Európában.”

Továbbá felszólítják a minisztériumot, hogy haladéktalanul adjon magyarázatot arra, hogy ki, és milyen célból állította össze ezt a ballagó ajándékot.

 

Hozzászólások

Négy évre szóló, 45 milliárdos tankönyvszerződést kötött a Kello – kérdés, meddig marad a jelenlegi tankönyvpiac

A következő négy évben is az Alföldi Nyomda készítheti és szállíthatja a tankönyveket, miután a tankönyvellátásért felelős cég újabb hosszú távú szerződést kötött a nyomdával. A mostani, 45 milliárd forintos keretösszeg jelentősen meghaladja a korábbi tenderek értékét: a 2020-as közbeszerzés még 20,8 milliárd forintról szólt.

Miskolci Egyetem rektora: „A modellváltás nem egy nukleáris csodafegyver, ami gyógyírt jelentett volna a felsőoktatás sok évtizedes problémáira”

A Miskolci Egyetem rektora szerint a 2020-2021-es átalakítás „vitathatatlanul egy túlpolitizált környezetben ment végbe”, de szerinte hiba lenne teljesen visszafordítani a rendszert. Horváth Zita úgy látja, hogy az elmúlt években az egyetemek pénzügyi mozgástere jelentősen nőtt, ugyanakkor az autonómia kérdése továbbra is rendezetlen maradt.

„Nem a bejutás a nehéz, hanem a bennmaradás” – egyre gyengébb fizikatudással érkeznek az egyetemre a műszaki hallgatók

Sok diák már tizedik osztály után nem tanul fizikát, a középiskolák pedig inkább a felvételi pontszám maximalizálására készítenek fel, mint a valódi tudás megszerzésére – mondta Dr. Tevesz Gábor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának címzetes egyetemi tanára az Eduline-nak, akivel a közép-és emelt szintű fizikaérettségi kapcsán beszélgettünk.