szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kutatások tucatja világított rá arra az elmúlt években, hogy a nyári szünet csak azoknak a gyerekeknek jelent valódi kikapcsolódást, akik legalább középosztálybeli családokban élnek. A hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű diákok számára ez az időszak megpróbáltatásokkal teli, aminek egyike a megfelelő étkezés hiánya.

A Központi Statisztikai Hivatal nyilvántartása szerint 2024-ben 38 746 hátrányos helyzetű, gyereket nevelő család élt Magyarországon, további 5693 háztartás pedig a halmozottan hátrányos helyzetű kategóriába eset.

Gyakori, hogy az ilyen családokban nevelkedő gyerekek csak az óvodában és az iskolában jutnak megfelelő étkeztetéshez, ami a nyári szünet ideje alatt vagy megszűnik, vagy csak korlátozottan érhető el; esetleg jelezni kell rá az igényt, aminek híre nem jut el a rászoruló családokhoz.

Önkormányzatok szervezik

A szünidei étkeztetés biztosítása jellemzően a települési önkormányzatok feladata, amelyeknek az erre vonatkozó jogszabály szerint legalább 43 munkanapon keresztül biztosítania kell azt akár helybéli fogyasztással, akár elviteles lehetőségként.

"A szünidei gyermekétkeztetés keretében a gyermek lakóhelye, vagy ha a gyermek életvitelszerűen a bejelentett tartózkodási helyén lakik, a tartózkodási helye szerinti települési önkormányzat a déli meleg főétkezés helyben történő elfogyasztásának megszervezéséről gondoskodik. Ha a helyben történő elfogyasztásra nincs lehetőség, így különösen erre alkalmas helyiség hiánya esetén, a szünidei gyermekétkeztetés az étel elvitelével vagy a gyermek számára történő kiszállításával is biztosítható" - írják.

A jogszabály következő pontjában pedig hozzáteszik azt is, hogy amennyiben az étel helyben történő elfogyasztását a gyerek előre nem látható hiányzása, betegsége vagy egyéb ok akadályozza, a részére biztosított étel elvitelét a szülője, más törvényes képviselője vagy a szülő, más törvényes képviselő által megbízott személy számára lehetővé kell tenni. Ha erre nem kerül sor, akkor az étel egy másik, arra jogosult gyerek számára átadható helyben történő elfogyasztásra vagy elvitel formájában.

Ingyenes vagy kedvezményes szünidei étkeztetésre általában azok a gyerekek jogosultak

  • akiknek családjában az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a minimálbér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130%-át. Erről mindig a szülő nyilatkozik.
  • akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek.
  • akik tartósan betegek vagy fogyatékosok, vagy a családban más tartósan beteg vagy fogyatékos gyerek nevelkedik.
  • akiknek családjában három vagy több gyereket nevelnek.
  • akiket gyermekvédelmi szakellátás keretében nevelésbe vették.

Az önkormányzatok azonban hozhatnak ezektől eltérő intézkedéseket is.

Igényelni kell

Mivel a tervezéshez tudni kell, hogy hány fő venné igénybe az ingyenes (vagy kedveményes) szünidei étkezést, így azt igényelni kell, a jogosultságot pedig bizonyos esetekben dokumentumokkal igazolni. Ez lehet

  • hátrányos helyzetet igazoló dokumentum,
  • diétás étkeztetés esetén szakorvos által kiállított igazolás.

Továbbá természetesen a megrendelőlap, amit általában az önkormányzatok honlapjairól lehet letölteni.

Ezeken a településeken vagy kerületekben már lehet igényelni az ingyenes szünidei étkeztetést