szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem múlik ezen minden - ezt az elvet vallja és erősíti az ország egyik legnépszerűbb pedagógusa is.

"Lassan mindenki kiborul, és ezzel csak magunknak ártanak. A gyerekek szoronganak, rettegnek, és azt éreztetik velük, hogy ezen múlik a jövőjük, az életük. Pedig ez nincs így: nem ezen múlik!!! Azt pedig fontos tudni, hogy az eredmény nem a gyereket minősíti! Nem a gyerek lesz 60 vagy 80 pontos, hanem az aznapi teljesítménye a felvételi feladatlapok esetében. Ezt nagyon fontos tisztázni a szülőknek maguknak és a gyerekekben is. Ez pedig oldhatja a feszültséget" - üzente a napokban az ország egyik leghíresebb (ex)pedagógusa, Jocó bácsi a Facebookon a felvételiző diákoknak és a szüleiknek.

Szombaton az ország mintegy 555 helyszínén több mint 68 ezer diák írja meg a központi írásbeli felvételi vizsgát. Részben ezen múlik, hogy hol folytatják a tanulmányaikat a következő tanévben.

Az idei felvételi időszak ráadásul még stresszesebb, mint a korábbi években. A tankerületek javaslatára több állami iskola is minimumponthatárokat vezetett be. Egyes gimnáziumokba csak olyan diákok kerülhetnek be, akik legalább 50 pontot teljesítenek a felvételin, míg a nyelvi előkészítős osztályokba már 60 a minimumponthatár, a nyolc- és hatosztályos gimnáziumokba pedig 70.

Fontos azonban észben tartani azt, amit Jocó bácsi is mond: nem ezen múlik a jövő. Tavaly ezt mondta az Eduline-nak Császár Gabriella pályaválasztási tanácsadó is, aki szerint a szülők oldaláról létfontosságú, hogy elfogadják azt is, ha a gyerekük gyengébb képességű, mint amilyennek gondolják, vagy ha annak ellenére, hogy a szülei háromdiplomás értelmiségiek, ő nem szeretne egy „versenyistállóként” is emlegetett, nagyon erős középiskolában továbbtanulni, esetleg arra vágyik, hogy asztalos, pék vagy fodrász legyen.

A bejutás pedig sok esetben nem egyenlő a bent is maradással: váltani bármikor, bármilyen élethelyzetben lehet akár a tanév közben is, és arra is van megoldás, ha esetleg sehová sem sikerül bejutni.

A teljes cikket itt olvashatjátok el: