Békés demonstrációval tiltakoznak a szülők az Óbudai Árpád Gimnázium fenntartóváltása ellen csütörtökön

Hiába a négy órás szülői értekezletet, a szülők egy csoportja továbbra sem szeretné, ha az Óbudai Árpád Gimnázium a Nemzeti Közszolgálati Egyetem fenntartásába kerülne.

  • Székács Linda

"Az Árpád Gimnázium szülői közössége tiltakozik az ellen, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem gyakorlóiskolájaként a gimnázium az egyetem fenntartásába kerüljön. A pedagógusoknak csütörtökön kell szavazniuk arról, hogy támogatják-e a fenntartóváltást. A szülők nem kaptak szavazati jogot. Ezért aznap reggel egy élőlánccal szeretnénk szimbolikusan megvédeni az iskolánkat és kifejezni véleményünket" - írják az Óbudai Árpád Gimnázium fenntartása ellen tiltakozók a Facebookon.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem december elején ajánlatot tett az Óbudai Árpád Gimnáziumnak arról, hogy átvegyék az intézmény fenntartói jogát az Észak-Budapesti Tankerületi Központtól és a hamarosan induló tanárképzések gyakorlóiskolájává alakítsák a gimnáziumot.

Az egyetem ezért cserébe számos "kedvező" ajánlatot tett a gimnázium vezetőségének. Ígéretet tettek többek között az iskolai infrastruktúra fejlesztésére, az iskola általános működése terén, valamint az iskola közleménye szerint a kollégák, a diákok és az egyetemi polgárok is "fontos előnyöket élvezhetnének."

A fenntartóváltásról a középiskola nevelőtestületének kell dönteni, a szülőknek nincs szavazati joga. Ezt többen sérelmezik is, ezért petíciót indítottak, valamint a gimnázium szülői értekezletet is tartott a fenntartóváltásról, amivel kapcsolatban az egyik érintett szülő a Telexnek azt mondta;

A harci kedvünk csökkent a szülői tájékoztató után, néhányan kétkedő arccal mentek ki a teremből, de többen megnyugodtak. A feltett kérdéseinkre kaptunk választ, reméljük, hogy az ígéretek megvalósulnak.

Úgy tűnik azonban, hogy nem mindenkit sikerült megnyugtatni. A keddi négy órán keresztül tartó szülőértekezletet követően többen ugyanis békés demonstráció és élőlánc szervezésébe kezdtek csütörtök reggel 7 órára az intézmény épülete elé

"A témához kapcsolódó transzparenst bárki hozhat magával, de szeretnénk mindenkit megkérni, hogy pártlogókat, politikai tartalmú üzeneteket mellőzzék! Maradjon ez a rendezvény politikamentes!" - kérik, hozzátéve, hogy a gyülekezési törvény értelmében az arcot eltakaró maszk és ruházat viselete tilos.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Szándék van a kulturális dolgozók béremelésére, de konkrét időpont vagy vállalás továbbra sincs

Néhány hónappal a kulturális dolgozók bérrendezéséért szervezett demonstrációja után a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete újabb minisztériumi egyeztetésről számolt be. Találkoztak a kulturális ágazatért felelős államtitkárral, aki a bérrendezés szándékáról beszélt, konkrét időpontot vagy vállalást azonban továbbra sem tett.

Hogyan tudsz átkerülni fizetős képzésről államira?

Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad. Természetesen az ellenkező irányú átsorolásra is van példa, a megüresedett ösztöndíjas helyekre bekerülhetnek a legjobb teljesítményt elérő, azonos szakon tanuló önköltséges hallgatók.