Tucatnyi magyar iskola bezárását és összevonását tervezi a szlovák kormány

A 2025/26-os tanév már új rendszerben indulhat.

  • Székács Linda

Tizenhét magyar és két tanítási nyelvű oktatási intézményt zárna be és vonna össze a szlovák kormány anélkül, hogy arról egyezetett volna a helyi oktatási bizottságokkal vagy megyei képviselőkkel - írja a Napunk szlovákiai magyar portál a birtokukba jutott dokumentumokra hivatkozva.

A kiszivárgott javaslatcsomagot az iskolák összevonásáról a szlovák kormány több oktatási szakemberrel véleményeztette, de azokról éppen a helyi illetékesekkel nem egyeztetett, holott van olyan járás, ahol kilencből hat magyar intézményt összevonnának.

A benyújtott "optimalizációs" tervek szerint a középiskolai hálózat "racionalizációja" a(z)

  • királyhelmeci,
  • perbenyiki,
  • nagykaposi,
  • szepsi,
  • rozsnyói,
  • rimaszombati,
  • füleki,
  • losonci,
  • ipolysági,
  • érsekújvári,
  • párkányi,
  • ógyallai,
  • dunaszerdahelyi és
  • szenci

magyar, illetve kétnyelvű szakközépiskolákat és gimnáziumokat érinti.

A lap szerint az oktatási minisztérium tavasszal kérte fel a megyéket, hogy készítsék el a fenntartásukban működő középiskolák optimalizációjára vonatkozó javaslatukat, és azt augusztus végéig juttassák el a tárcához.

Októberig Tomáš Drucker tárcavezető szerint 67 racionalizációs projekt érkezett be, a tervekről ugyanakkor még zárt ajtók mögött sem egyeztettek a megyei hivatalok illetékeseivel, holott a következő, 2025í/26-os tanév már az új rendszerben indulna.

 

Hozzászólások

„27 év civil szervezeti munkáját ismerte el most a kormány” – L. Ritók Nóra is állami kitüntetést kapott

A Magyar Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki L. Ritók Nórát, az Igazgyöngy Alapítvány alapítóját, aki korábban maga is visszaadta állami kitüntetését. Most viszont a díjazottak névsorát látva úgy érzi, „helyére kerülnek itt is a dolgok”, az elismerést pedig az Igazgyöngy Alapítvány 27 éves civil munkája fontos mérföldkövének tartja.

Új vezetői tisztség jön létre az Oktatási Hivatalban: több adat és hatásvizsgálat alapozhatja meg a döntéseket

Az intézményfejlesztési elnökhelyettes többek között az Oktatási Hivatal digitális megújulásáért, az adatvezérelt működés fejlesztéséért és a mesterséges intelligencián alapuló megoldások koordinálásáért felel majd. Az új vezető a köznevelési és felsőoktatási elemzésekre is hatással lehet: hatásvizsgálatokat és adatfeldolgozásokat kezdeményezhet.