Ideiglenes felvételi jegyzék, rendkívüli felvételi, beiratkozás - ezek várnak még azokra, akik középiskolába felvételiznek

Végéhez közelít a középiskolai felvételi időszaka. Mutatjuk, mi vár még rátok a következő néhány hónapban.

  • Székács Linda

Március 20-án véget értek a szóbeli középiskolai felvételik, a középiskolába készülő negyedikes, hatodikos- és nyolcadikos diákok hivatalosan is túl vannak a nehezén.

A középiskolák március 22-ig teszik közzé az ideiglenes felvételi rangsoraikat. Ha az ideiglenes rangsor elején szerepeltek abban a középiskolában, ahová a legjobban szeretnétek bekerülni, szinte biztosak lehettek benne, hogy felvételt nyertek a kiválasztott oztályba. Akkor se keseredjetek el azonban, ha a lista vége felé, például a negyvenedik vagy ötvenedik helyen szerepeltek, de az adott osztályba maximum csak harminc diákot vesznek fel. Az ideiglenes listában ugyanis mindenki szerepel, aki leadta a jelentkezését az intézmény adott képzésére. Azok is, akik csak második, vagy harmadik helyen jelölték meg az iskolát. Így ők hiába szerepelnek esetleg előttetek az ideiglenes rangsorban, mert ha abba az iskolába veszik fel őket, amit elsőként jelöltek meg, "felszabadul" a helyük azok számára, akik elsőként jelölték meg az adott intézményt és elérték a felvételhez szükséges feltételeket.

Az ideiglenes felvételi jegyzékeket egyébként már a legjobb középiskolák is elkezdték nyilvánosságra hozni.

A HVG 2024-es középiskolai rangsorában első helyen végző Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium ideiglenes jegyzékét itt találjátok. Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziumét itt, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium jegyzékét pedig itt.

A Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium felvételi rangsorát ide kattintva éritek el, az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnáziumét pedig itt.

Mi jön a szóbelik után?

Ha szeretnétek, április 8-10. között módosíthatjátok a tanulói adatlapjaitokat és a felvételi eredményeiteket látva akár változtathattok is a megjelölt iskolák sorrendjén. Ha viszont ezt nem szeretnétek megtenni, nincs más dolgotok, mint várni, hiszen a sikeres felvételről vagy elutasításról május 2-án értesítenek majd titeket a kiválasztott középiskolák.

Ha sehová sem sikerült bekerülni

Amennyiben egyik általatok megjelölt helyre sem kerültök be, ne pánikoljatok, hiszen egyetlen 16 éven aluli tankötelezett diák sem maradhat intézmény nélkül.

Azokban az iskolákban, ahol a férőhelyek kevesebb mint 90 százalékát töltötték fel, rendkívüli felvételi eljárást hirdetnek, ami már május 6-án elindul. A benyújtott felvételi kérelmekről május 22-ig fog döntést hozni az intézményvezető, de a középiskolák egészen augusztus végéig tarthatnak rendkívüli felvételi eljárást. A "hiedelmekkel" ellentétben ráadásul nem csupán a kevésbé jó iskolákban maradnak üres férőhelyek.

Beiratkozás

A beiratkozások a középfokú intézményekbe idén június 26-28. között lesznek.

Hozzászólások

Kérheti az óvoda a GYES-en vagy GYED-en lévő szülőtől, hogy előbb vigye haza a gyereket?

„Anyuka úgyis otthon van a kistestvérrel, vigye haza ebéd után a nagyobbat” – időről időre találkozhatnak hasonló kéréssel az óvodás gyerekek szülei. De megteheti-e az óvoda, hogy arra kéri a GYES-en vagy GYED-en lévő szülőket, vigyék haza korábban a gyereküket? És mi történik akkor, ha az intézmény létszámhiányra hivatkozva küldené haza a gyerekeket? Megnéztük, mit mondanak a szabályok.

Lannert Judit: „Furcsa lenne azt mondani, hogy 3 hónapnyi tárcavezetői munka után hátradőlhetek, mint aki jól végezte a dolgát”

Megérkezett az iskolakezdési támogatás első részlete a jogosult családokhoz, a parlamentben azonban továbbra is téma volt, hogy kik és mekkora összeget kapnak. Szűcs Gábor fideszes képviselő szerint a kormány jóval kevesebbet költ a programra, mint amennyit Magyar Péter korábban ígért, és az általános és középiskolások kétharmada kimaradt a támogatásból.

@eduline.hu

5 fontos kifejezés, ami a mindennapjaitok része lesz az egyetemen #egyetem #eduline #collegelife #magyartiktok #fy

♬ eredeti hang - eduline.hu