szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Brit, francia, német és osztrák tanterv szerint működő gimnáziumok közül is választhatnak a továbbtanulás előtt álló diákok szülei, Budapesten ugyanis számos nemzetközi gimnázium működik. A HVG Középiskolai Rangsor cikke.

A főváros legrégebbi nemzetközi középiskolája a Nagykovácsiban működő AISB, vagyis az American International School of Budapest. Hároméves kortól egészen az érettségiig kíséri a diákokat, akik a világ hatvan országából érkeznek. A tanulók száma megközelíti az ezret, de az órák tizenöt fős kiscsoportokban zajlanak. Az intézmény tantervében a stabil elméleti alapok mellett a kritikus gondolkodás, a kreativitás fejlesztése és az érdeklődés-központúság is helyet kapott. A továbbtanulási statisztikák magukért beszélnek, az összes végzős bekerül valamelyik magyar vagy külföldi felsőoktatási intézménybe. Az AISB a legdrágább nemzetközi középiskola Budapesten: 24 ezer dollár körüli éves tandíjjal kell számolniuk, ez átszámítva körülbelül 7,2 millió forint.

Fegyelem, tisztelet, erkölcs – ezek az 1991 óta működő Greater Grace Nemzetközi Iskola jelszavai. A harminc különböző országból érkező középiskolások angol nyelven tanulják a kötelező tárgyakat – az angolt, a természettudományt, a matematikát és a társadalomtudományt –, a kilencedik évfolyamon pedig egy választott idegen nyelvet is elkezdenek elsajátítani, ebben digitális eszközök is segítik őket. A választható tárgyak listáján a művészet, a dráma és az egyetemi felkészítő is szerepel, mindezek mellett a mindennapos bibliaismereti óra is a tanterv része, a diákok hetente egyszer istentiszteleten vesznek részt. A középiskolások éves tandíja 4,6 millió forint, de a 11–12. évfolyamosoknak ennél valamivel többet, 4,7 milliót kell fizetniük. Keresztény szellemiségű iskola a Diósdon működő Budapesti Nemzetközi Keresztyén Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (International Christian School of Budapest) is, amely szintén angol nyelvű, az egyetemi továbbtanulásra felkészítő középiskolai programot kínál a diákoknak.

A Nord Anglia Education oktatási hálózat 73 intézményének egyike a budapesti The British International School. Az ezernél is több diákot oktató fővárosi intézmény angol nyelvű képzést kínál, és további hat idegen nyelv elsajátítását is lehetővé teszi. A diákok nemzetközi érettségit tehetnek az International Baccalaureate Diploma Programme-ban, amelynek eredményeire az intézmény joggal büszke: a 2020/2021-es tanévben a végzősök eredménye 3,2 százalékkal meghaladta a nemzetközi átlagot, ez az iskola történetének egyik legkiválóbb eredménye is. A tanulók számos nemzetközi programban próbálhatják ki magukat: a Global Canvas felületén az iskolahálózat más diákjaival tudnak együtt dolgozni különböző projekteken, a Massachusetts Institute of Technology programjának köszönhetően pedig természettudományos, matematikai és mérnöki tudást szerezhetnek. Akik a számok helyett inkább a művészeteket szeretik, a New York-i Juilliard zenész- és színészképző egyetem programjához csatlakozhatnak.

Szintén a brit tantervet követi a Britannica International School. A budai campuson ötven ország diákja tanul. A 13–16 évesek hat tantárgyat választhatnak ki, ezeket tanulják a Cambridge IGCSE (International General Certificate of Secondary Education) vizsga előtt. A 16 éves diákok már a Cambridge International Examinations Advanced Level vizsgára készülnek, amely kulcs a felsőoktatásba jelentkezéskor. A diákok számos tanórán kívüli elfoglaltság közül is választhatnak: járhatnak robotikára, kipróbálhatják magukat szakácsként, a sportolni vágyók pedig röplabdázhatnak és kosárlabdázhatnak is, de az intézmény csapatépítő táborokat, sítúrát és városnézést is szervez. Az éves tandíj ebben az intézményben 6 millió forint, ezen kívül 200 ezer forintos regisztrációs díjjal és 300 ezer forintos kaucióval is számolni kell.

Világszerte huszonhárom iskola és három egyetem működik a SEK nemzetközi oktatási hálózat tagjaként, ezek egyike egy budapesti, II. kerületi intézmény. A SEK Budapest International School „háromnyelvűként” aposztrofálja magát: az iskolában angol és magyar nyelvű tanterv is elérhető, emellett külön hangsúlyozzák a spanyoloktatást, amelyet intenzív formában, második idegen nyelvként tanítanak. Lehetőség van magyar érettségit tenni, de az International Baccalaureate Diploma Programme is elérhető – ami jó belépő a külföldi egyetemekre. A diákok számos nemzetközi programban is kipróbálhatják magukat, ilyenek például az InterSEK kulturális és sporteseményei (a nemzetközi programot korábban Ecuadorban szervezték meg), vagy a SEK Zöld Hét, amelynek két évvel ezelőtt Costa Rica adott otthont. A középiskolai oktatás tandíja 2,2-3 millió forint, ezt egészíti ki a 375 ezer forintos regisztrációs díj.

Nem kell mindenkinek az angolt választania

Nemcsak angol tanítási nyelvű iskolákból válogathatnak a nyolcadikosok. Francia nyelvű oktatást kínál és a francia oktatási minisztérium tantervét követi a Budapesti Gustave Eiffel Iskola. A 10–12. osztályosokat a francia rendszer vizsgáira, a brevet-re és az érettségire készítik fel. A francia mellett a többi idegen nyelvet is kiemelt óraszámban tanítják, a diákok angol, német és spanyol nyelvvizsgára is készülhetnek. A pályaválasztást külön oktatási asszisztens segíti, egyéni tanácsadással, de a tanulók évente pályaválasztási fórumon és a párizsi felsőoktatási kiállításon is részt vehetnek. Az intézmény tandíja a gimnazistáknak 1,9 millió, ezen felül a tanórán kívüli foglalkozások és a vizsgák költségével kell kalkulálni.

A Budapesti Német Iskola - Thomas Mann Gimnázium 5–8. évfolyamán a magyar tanulók külön osztályokban készülnek fel a német nyelvű oktatásra, míg a 9. évfolyamtól a magyar és a német anyanyelvű diákok vegyes osztályokban tanulnak. Tizenkettedik végén német érettségit tesznek, de a magyar érettségi bizonyítványt is megszerezhetik. Az oktatás többnyire német nyelven folyik, de a magyar érettségire készülő diákok a kémiát és a biológiát, a történelmet és az irodalmat magyarul tanulhatják. Az iskolába jelentkezéskor 640 ezer forintos beiratkozási díjat kell fizetni, az éves tandíj 1,3 millió forint.

A német nyelv iránt érdeklődőknek jó választás lehet a Budapesti Osztrák Iskola is. A négyéves reálgimnáziumban anyanyelvi tanárok, osztrák tanterv szerint tanítanak, a természettudományos tárgyakat emelt szinten. A magyar nyelvet és irodalmat, a történelmet magyarul tanulhatják a diákok, az intézmény nyelvi előkészítő osztályt is indít heti 20 németórával. A tandíj havonta 66 ezer forint, a végzősök osztrák és magyar érettségit is tehetnek.

Budapesten kívül már szűkösek a lehetőségek, bár az ország legújabb nemzetközi gimnáziumát nem a fővárosban, hanem Debrecenben nyitották meg. A Debreceni Nemzetközi Iskola futurisztikus campusán angol nyelven folyik az oktatás, a diákokat nemzetközi érettségire készítik fel. Számos tanórán kívüli foglalkozás, például balett, vívás és hangszeres órák közül lehet választani. A regisztrációs díj 300 ezer forint, az éves tandíj pedig 3,6 millió.

A HVG 2022-es középiskolai rangsorában nemcsak az ország száz legjobb gimnáziumának rangsorát találjátok meg, hanem rengeteg információt a vezető középiskolákról – oktatott nyelvek, szakkörök, fakultációk, külföldi tanulmányi utak –, amelyek segíthetnek a választásban. Emellett cikkeket és interjúkat is olvashattok a legfontosabb felvételi szabályokról, határidőkről, a nemzetközi iskolákról, a felvételi-előkészítőkről, a külföldi továbbtanulásról. A HVG középiskolai rangsorát rendeljétek meg itt vagy keressétek az újságárusoknál.

Nem szeretnél lemaradni a legfontosabb információkról? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.