szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több tucat nemzetközi iskola működik a dél-spanyolországi Marbellán, ahová a Blikk információi szerint Orbán Ráhel családjával együtt kiköltözött. A tengerparti város a külföldiek egyik kedvenc úti célja, így aztán a britek mellett az ott élő franciáknak, németeknek, sőt a svédeknek is saját magániskolájuk van.

„Hello, Spanyolország! Hello új kihívás! Nagyon izgatottak vagyunk, mert a családunk új élmény elé néz és egy csodálatos helyen kezdhették a gyerekek a tanévet. Az elmúlt 15 évben volt szerencsém rengeteg tapasztalatot gyűjteni külföldön, most a gyermekeimen a sor. Új kultúrát, új nyelvet, új embereket ismerhetnek meg és már most imádják az iskolát” – ezt a posztot tette ki Instagram-oldalára Orbán Ráhel, Orbán Viktor legidősebb lánya.

A Blikk pénteken írta meg, Orbán Ráhel és családja elköltözött Magyarországról, és a spanyolországi Marbellán telepedett le. A lap úgy tudja, nagyobbik lányukat, Alízt – aki a nyáron múlt 5 éves – egy ottani nemzetközi magániskolába íratták be, ahol hároméves kortól fogadják a gyerekeket, és két nyelven, angolul és spanyolul zajlik az oktatás.

Egymást érik a nemzetközi iskolák a tengerparti városban

A lap nem írta meg, pontosan melyik iskolába íratta be ötéves lányát az Orbán-Tiborcz házaspár, de a választékkal nem lehetett probléma, a dél-spanyolországi városban ugyanis több tucat nemzetközi magániskola működik. Nem véletlenül: Marbellán rengeteg külföldi él, a britek és a németek mellett többek között marokkóiak és skandináv országokból érkezők is.

A Costa del Sol egyik legelismertebb magániskolája is a városban működik: az Aloha College International School 3 és 18 év közötti gyerekeket fogad, jelenleg több mint 57 országból vannak diákjaik. Az intézmény mottója a „be the best” – az oktatás egyébként a brit tantervet követi, de spanyol nyelvet és kultúrát is magas óraszámban tanulnak a gyerekek. A brit tantervhez igazítják az oktatást a marbellai English International College-ban is, ahol szintén hároméves kortól várják a gyerekeket, akik kis létszámú osztályokban tanulhatnak.

A brit oktatást választók más magániskolákat is megnézhetnek, a Saint George’s School például kétnyelvű oktatás nyújt 3-8 éves gyerekeknek, míg a 2010-ben alapított, szintén a városban működő The British International School of Marbellát a brit The Good Schools Guide a Costa del Sol legjobb intézményei közé sorolta. A Laude San Pedro International School College is rendszeresen szerepel a legjobb spanyolországi iskolák listáján – ebben az intézményben is a brit rendszer szerint szervezik a tanévet, a zene- és a nyelvoktatás magas szintű, a diákok többek között franciául, németül és kínai nyelvet is tanulhatnak.

A Marbellán élő németeknek és franciáknak, sőt a svédeknek is saját iskolájuk van. A French International School of Marbella például egyenesen háromnyelvű oktatást kínál az óvodás korosztálynak és az általános iskolásoknak, akik így angolul, spanyolul és franciául tanulhatnak. Az intézménybe egyébként nem csak francia anyanyelvű diákok jelentkezhetnek. A Svenska Skolan Marbella svédnyelvű oktatást kínál, és a leírások alapján kifejezetten családias a hangulat, mindössze 140 diák tanul a marbellai campuson. 

Mennyi az annyi?

A legtöbb marbellai nemzetközi iskola egyébként nem teszi közzé éves tandíjait (ellentétben a Budapesten működő nemzetközi általános iskolákkal és gimnáziumokkal, amelyeknek az oldalán pár kattintás után évfolyamra lebontva meg lehet nézni, mennyit kell fizetni az oktatásért). Több iskolánál külön regisztrálni kell ahhoz, hogy egy bővebb tájékoztató anyagot kapjanak az érdeklődők, vagy részt kell venni a nyílt napokon.

A kevés kivétel közé tartozik a Svenska Skolan, ahol egy tanév 6900-8500 euró, vagyis 2,4-3 millió forint, míg a marbellai német iskolában 4-5 ezer euró, a francia iskolában 5500 euró körül mozog az éves szülői hozzájárulás összege. Ez nagyjából a magyarországi nemzetközi iskolák díjszabásának felel meg.

Hatéves kortól kötelező az iskola

A spanyol oktatási rendszer egyébként csak néhány ponton tér el a magyarországitól: a diákok az első hat évet az alsó tagozatban töltik (ez a Primaria), majd felkerülnek a felső tagozatba (Educación Secundaria Obligatoria – ESO) ahol további négy évig tanulnak. Ezután következik a középiskola, amelyet a Bachillerato zár le, a 16-18 évesek már erre készülnek.