Veszélyes-e az iskolakezdés - mit mond a tudomány?

Nem csak nálunk, hanem a legtöbb országban szeptember elsejével újra elindul a tanév és az iskolába járás. De vajon veszélyes a sulik újranyitása?

  • Eduline

A Qubit tudományos kutatások segítségével fogalalta össze az esetleges veszélyeket. Bár hozzáteszik, megnehezíti az adatok értelmezését, hogy a nemzetközi szakirodalom is széles skálán értelmezi azt, ki „gyerek” - egyes cikkekben a 0-18 éves vagy akár a 0-22 éves korosztályt is egy egységként kezelik. Azonban a részletesebb adatsorok alapján egyértelmű, hogy járványügyi szempontból más kategóriába esnek a bölcsődések és óvodások, mint az alsó tagozatosok, a felsősök és a középiskolások.

Azonban amit az adatokból tudunk: a járvány eleje óta világos, hogy súlyos tünetek csak nagyon ritkán jelentkeznek gyerekeken - írják. Az oldal idézi az egyik legfrissebb metaanalízis eredményeit is, amik egyértelműen arra utalnak, hogy akár a vírus közvetlen jelenlétét vizsgáljuk, akár a fertőzés után kialakuló ellenanyagválaszt, a gyerekek körében nincs nagyobb átfertőzöttség, mint a felnőtteknél, sőt, feltehetőleg alacsonyabb. 

Persze nem szabad elfelejteni a külföldi példákat sem, ahol kockázatokkal járt az újranyitás, hiszen most már francia és izraeli esetek egyaránt azt mutatják, hogy ebben a közegben könnyen kialakulhat fertőzési góc - írják. De összességében a fiatalabb korosztályok esetében ír, finn, ausztrál és szingapúri példák is azt támasztják alá, hogy néhány alapvető óvintézkedés betartásával (pl. gyakori kézmosás, a betegség jeleit mutató gyerekek izolálása) a vírust a tanárok és a diákok is inkább kaphatják el otthon a családban, mint az iskola falai között.

Hosszútávon a bezárás komolyabb gondot jelenthet, mint az újranyitás? Ahogy korábban mi is írtunk róla, az Egyesült Királyság vezető orvosszakértője szerint ez komoly kérdés, ami hosszútávon sokak életét meghatározhatja. Chris Whitty szerint koronavírus miatti halálesetek száma és esélye hihetetlenül alacsony a gyerekeknél - de az elmaradt órák hosszú távon sokkal károsabbak is lehetnek.

Szerinte a gyermekeket nagyobb valószínűséggel érinti rosszul az, ha nem térnek vissza az iskolába a következő hónapban, mint az, hogy elkapják a vírust. Ők döntöttek, Angliában, Walesben és Észak-Írországban a tanulók milliói heteken belül visszatérnek az iskolába, ugyanis az összes évfolyamon teljesen visszatér minden a régi kerékvágásba.

Nagyobb károkat okozhat, ha nem nyitnak ki az iskolák, mint maga a járvány

Az Egyesült Királyság vezető orvosszakértője szerint ez komoly kérdés, ami hosszútávon sokak életét meghatározhatja.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Átláthatatlan, bürokratikus, nehezen érthető – lesújtó véleményt mondtak a hallgatók az egyetemi ösztöndíjrendszerről

A hallgatók szerint nehéz eligazodni az egyetemi ösztöndíjak és támogatások rendszerében: bonyolultak a szabályok, rövidek a határidők, sokszor pedig azt sem tudják, hol találják meg a szükséges információkat. Egy friss kutatás szerint egyetlen egyértelműen pozitív vélemény sem érkezett a hallgatói juttatásokkal kapcsolatos tájékoztatásról, illetve az is kiderül, hogy a diákok nagyobb állami szerepvállalást várnának el megélhetésük biztosításában.

Alapfeltételnek kellene lennie a pedagógus végzettségnek bizonyos oktatásirányítási pozíciókban a szakértő szerint

A pedagógia önálló szakma, ezért az oktatásirányításban is nagyobb szerepet kellene kapniuk a pedagógusoknak – ezt javasolja dr. Danyi Gyula oktatási szakértő. Szerinte a közoktatást érintő döntések csak akkor szolgálhatják valóban az iskolák és óvodák érdekeit, ha azok előkészítésében és meghozatalában olyan szakemberek is részt vesznek, akik saját tapasztalatból ismerik az intézmények mindennapi működését.