Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az MSZP szerint rontja a hátrányos helyzetű fiatalok majdani elhelyezkedésének esélyeit, és az olcsó, szakképzetlen munkaerő növekedéséhez vezet, ha megvalósulnak a kormány oktatáspolitikai elképzelései.
Sós Tamás országgyűlési képviselő szerdán sajtótájékoztatón azt mondta: a tankötelezettség korhatárának leszállításával a kormányzat lemond a problémás gyerekekről, akik így nem jutnak szakképesítéshez, és később nagy valószínűséggel segélyre szorulnak.
Az ellenzéki politikus szerint a kabinet improvizál, mivel a közoktatási törvény tavalyi tervezete 17 évre, a Széll Kálmán Terv pedig 15 évre szállítaná le a tankötelezettség korhatárát, az oktatási államtitkár és a nemzetierőforrás-miniszter viszont most a 16 éves korhatárt tartja kívánatosnak. Sós Tamás szerint a döntéstől függően évente 6-8 ezer gyerek tűnhet el a közoktatásból, és töltheti az utcán az életét "a gyermekmunka, a kizsákmányolás, a csellengés, a bűnözés, a drog- és az alkoholfogyasztás" veszélyeinek kitéve. A tankötelezettség felső korhatára körül kialakult vitáról bővebben itt olvashatsz.
Szólt arról is: nincs kormányzati terv a tankötelezettség csökkentése miatt munka nélkül maradó pedagógusok elhelyezkedésének segítésére. A duális szakképzési rendszer tervezett bevezetéséről az MSZP-s politikus azt mondta: az elmúlt években a szocialista kormány több erőfeszítést tett annak meghonosítására, a vállalkozások nagy része azonban nem tudta vagy nem akarta teljesíteni a képzéssel járó többletköltségeket, és ezen most sem lehet hirtelen, "erőből" változtatni.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár kedden a parlament oktatási bizottságának ülésén azt mondta: szerdán kerül a kormány elé a szakképzés átalakításának koncepciója. Az elképzelések szerint a szakiskolai képzés három, a szakközépiskolai képzés négyéves lenne. A duális képzési rendszerben az első évi gyakorlati képzést az iskolai tanműhelyekben, míg a 10-11. évfolyamon már vállalatoknál tartanák.