szerző:
Eduline

Orvosi műszer, kismamaruha és síremlék – néhány díjazott a sorból. Idén harmincadik alkalommal adták át a Formatervezési Díjakat (korábban Nívódíj). A díjakat terv, vizuális kommunikáció és termék kategóriában osztották ki a fiatal iparművészek között. A zsűri természetesen idén sem feledkezett meg a diákok elismeréséről, hiszen külön kategóriaként szerepelt a diákmunka is.

A díjakat hat díjazott és négy különdíjas vehette át  október 5-én az Iparművészeti Múzeumban, a Magyar Formatervezési Tanács által szervezett verseny záróakkordjaként.

A terv kategóriában egy kombinált roller lett az első, amely egyszerre közlekedő és szállító eszköz. Az eScart elektromos járgány, sebességét a kormány billentésével lehet szabályozni, és kiváló „partner” lehet jövőbeni bevásárlásainknál. Nem csak rollerként, de utánfutóként is használhatjuk, mitöbb még biciklinket is képes hátulról tolni. Tervezője, Lenkei Balázs saját vállalkozásában fém-formatervezéssel, belsőépítészettel és arculattervezéssel is foglalkozik.

A Vizuális kommunikáció témakörben a nyertes pályamű a Merész Fotó Arculat lett, amely nem más, mint egy teljes arculat formálás, honlappal, névjegykártyákkal, levélpapírral, matricákkal és CD tokokkal. A díjat Kiss Zsombor Krisztián jegyzi, aki valószínűleg drámai és lényegretörő fekete-fehér színvilágával vette le a zsűrit a lábáról.

A Termék kategóriában két díjat is osztottak. Az egyik nyertes a Je Suis Belle divatstúdió lett, ők főleg női felsőruházattal és kiegészítőkkel foglalkoznak, jelen munkájuk pedig már a 2009/2010 évi őszi-téli kollekció volt. A ruhakollekció legfőbb sajátosságát az az egyedi japán textilfajta adja, amelynek fonásmintáját variálták a tervezők, mindemellé pedig egy feltűnő és markáns színvilágot választottak, smaragdzöld, tengerkék és rubintpiros színekkel.

Egészen más világból érkezett a kategória másik díjazottja, az AnyScan fantázianevű orvosi műszer, melyet Bendzsel Tamás készített. Az AnyScan a CT, a PET és a SPECT fedőnevű orvosi vizsgálatok elvégzésére is alkalmas, áramvonalasságával pedig leginkább az új Star Wars részek űrkütyüire emlékeztet.

Feltörekvő diákok

Színvonalukat és ötletességüket tekintve semmiben sem maradt el a többi díjazottól a két diákmunka sem, amelyeket a zsűri a legjobbnak talált. Saját tapasztalat ihlette Nagy Krisztina diszlexiás gyerekeknek tervezett játékos betűkészletét, melynek legfőbb célja, hogy egyensúlyt teremtsen a képek és szavak között. Hiszen a diszlexiás gyerekek legfőbb problémája, hogy nehezen kapcsolják össze a látható világot és a verbális megnyilvánulási formákat.

A diákkategória másik nyeretese Görömbei Luca lett építészeti üvegelem sorozatával. Az ő esete azért számít egyedinek, mert nála bevallottan a kisérletezés – nem kis észben pedig a véletlen – hozta meg a tetszetős eredményt. A lány ugyanis csak hajlítani szerette volna az üveget a kemecében, csak egy kicsit tovább hagyta bent a megszokottnál. Ekkor tűnt fel neki a belső mintázat, amelyeket felhasznált a munkájához. Az elemek készítése időigényes folyamat, a kemencén túl pedig kézi csiszolásra is szükség van.

A különdíjak között is nagy a szórás. Ebben a kategóriában találunk egy síremléket, amely – az alkotók szándéka szerint – giccsmentesen igyekszik visszatükrözni az elmúlás gondolatát. De díjaztak még egy bőrkesztyűcsomagolást, egy kismama ruhakollekciót és egy egyszemélyes műrepülőt is, amely a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal különdíját kapta.

Ki lehet dizájner?

Látható, hogy nagyon sok irányból lehet közelíteni a formatervezéshez, így felmerül a kérdés: Ki és milyen mérce mentén számít formatervezőnek? A formatervezés a társadalmi kommunikáció része – áll a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján. A formatervezőkkel, azaz a dizájnerekkel szemben támasztott elsődleges követelmény, hogy szépség és hasznosság kéz a kézben járjon.

A www.designterminal.hu pedig a következő meghatározást adja: dizájner az, aki képes arra, hogy a felmerült feladatokra – más területen dolgozó szakemberekkel együttműködve – formailag is teljes értékű, a felhasználó számára is vonzó, és nem utolsó sorban a piacon is versenyképes megoldásokat találjon. Magyarul egyszerre kell kreatívnak, művészinek és lényeglátónak is lenni ahhoz, hogy a technikai és az esztétikai igényeket is képes legyen kielégíteni az, aki ilyesmire adja a fejét. Szerencsére egyébként a hazai dizájner-képzés elég erős és specializált, így mindenki megtalálhatja a neki tetsző ágazatot, amelyben felsőoktatási képzési keretek között elmélyülhet.

Ma három olyan akkreditált felsőfokú intézmény van Magyarországon, ahol képeznek formatervezőket. A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem mellett (ahol rengeteg különböző tanszék van) a Képzőművészeti Egyetemnek is van tervezőgrafikai tanszéke, illetve a Nyugat-Magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetében is képeznek építész tervező- és formatervező művészeket.

Kanaki Anna

eduline