Szeptember 15-én írja alá Demszky Gábor főpolgármester és Bojár Gábor a Graphisoft Park SE igazgatótanácsának elnöke azt a szerződést, amelynek alapján egy új magánegyetem épül a volt Óbudai Gázgyár területén, a 10 éve alapított Graphisoft Park szomszédságában, mely Budapest egyik meghatározó információtechnológiai és biotechnológiai kutató-fejlesztő központjává vált.
Az alapító Graphisoft R&D Zrt. mellett itt működik a Microsoft, az SAP, az Apple, a Servier, és számos más világcég magyarországi képviselete, illetve kutató-fejlesztő központja. Az esemény egyben alapkőletétel, amelyen részt vesz a fejlesztést kezdettől támogató Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata is.
Bojár Gábor, a Graphisoft Park megalapítása óta tervezi, hogy a terület egy olyan felsőoktatási intézménnyel bővüljön, amely a Park küldetését teljessé teszi. A magánegyetem létrehozásában társa lesz Rubik Ernő is, a világon talán legismertebb magyar, akinek kockája a magyar származású Nobel díjasok hosszú sora mellett legjobban példázza az új intézményt is meghatározó kreativitást, innovatív szellemet, és a kutatás-fejlesztés iránt elkötelezett magyar hagyományokat. E szellemiség méltó elismerése, hogy az Európai Unió Budapestet választotta az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) székhelyéül, mely éppen ezen a napon tartja igazgatótanácsának alakuló ülését.
A tervezett felsőoktatási intézmény – ideiglenes nevén Aquincum Institute of Technology (AIT), azaz Aquincumi Technológiai Intézet - kutatásorientált oktatási szerkezetben, világviszonylatban versenyképes, a legújabb tudományos eredményeken alapuló, de ugyanakkor piacorientált tudás átadását célozza az információtechnológia, a bioinformatika, valamint az ezekhez a szakágakhoz kapcsolódó üzleti és vezetői ismeretek területein.
Az intézmény szervesen illeszkedik a Graphisoft Parkba, integrálódik az itt működő cégek K+F tevékenységébe, s ezáltal sikeresen ülteti át a gyakorlatba a Podmaniczky-terv részeként megfogalmazott célokat, amely az innovatív ágazatok kulcsszereplőinek (magánbefektetők, kutatási-oktatási intézmények és városfejlesztők) partnerségén alapulva a legmodernebb szaktudásokat, technológiákat és alkalmazásokat a városi környezet szerves részévé teszi.
Az AIT létrehozását tanácsadó testületének tagjaként segítik:
Babai László akadémikus, egyetemi tanár - University of Chicago, USA
Barabási Albert-László egyetemi tanár – Harvard University és Northeastern University, USA, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja
Csermely Péter egyetemi tanár - Semmelweis Egyetem
Falus András akadémikus, egyetemi tanár - Semmelweis Egyetem
Kroó Norbert akadémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, az EU
Kutatási Tanácsának tagja
Lovász László akadémikus, egyetemi tanár - Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Nemzetközi Matematikai Unió elnöke
Rubik Ernő címzetes egyetemi tanár, feltaláló
Simonyi, Charles a Microsoft korábbi vezető munkatársa, az Intentional Software Inc. alapítója, űrtúrista, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja