szerző:
Eduline

Az Egész életen át tartó tanulás program pályázati formáinak kihasználtsága és sikeressége a 2007-2013-as programgenerációban egyre növekszik: az Erasmus ösztöndíj keretében kiutazó hallgatók száma csaknem elérte a 3800 főt, ebből majd félszáz felsőoktatásban tanuló utazik idén külföldre szakmai gyakorlatra. Egyre több pedagógusban ébred fel a szakmai megújulás igénye: a közoktatás minőségét az elmúlt tanévben rekordszámú (231 fő) kiutazó tanár szakmai tanulmányútjának tapasztalata javítja.

Erasmus
Minden eddiginél népszerűbb a Tempus Közalapítvány által kezelt Erasmus program. A 2008/2009-es évre a teljes programkeret több mint 8 millió eurót tesz ki, melynek döntő része hallgatói ösztöndíjakat finanszíroz: tanulmányokat és külföldi szakmai gyakorlatokat. Az Erasmus program keretében összesen több mint 3800 kiutazó hallgató van a jelenlegi akadémiai tanévben; ez a szám a hazai Erasmus 11 éves történetében abszolút rekordnak számít.

Az Erasmus számokban:

1987-ben indul az Erasmus 3244 hallgatóval
1997-ben csatlakozik Magyarország: 856 hallgató
2002: 1 millió Erasmus-hallgató Európában

1987 – 2007: 1,7 millió Erasmus hallgató

Cél: 2012-ig elérni a 3 millió hallgatói létszámot

Szakmai gyakorlat egyetemistáknak
Az egyszerűsítés elvét követve 2007-től az Erasmus keretében pályázhatnak az egyetemisták külföldi szakmai gyakorlatra. (Korábban a Leonardo program keretében volt erre lehetőség.) Ezt már az első évben nagy érdeklődés kísérte mind az intézmények és mind a hallgatók részéről: a külföldi szakmai gyakorlatra utazók létszáma már az első évben 400 fő fölötti, ami több mint másfélszerese az elmúlt évekének. A következő években a Tempus Közalapítvány évi 500 fő körüli kiutazóra számít.

Egyre több tanári tanulmányút
A Comenius szakmai továbbképzés pedagógusoknak pályázattípusban az elmúlt évben, az előzőekhez képest jelentős növekedést mutatva összesen 231 – zömében nyelvtanár-továbbképzésre jelentkező - pályázó utazhatott külföldre, majd 400 ezer eurós keretből.
A kurzusok tématerületeit tekintve leginkább az idegen nyelvtanítás módszertanára irányuló továbbképzések domináltak, illetve továbbra is népszerűek voltak az információs és kommunikációs eszközök nyelvórán való használatát célzó továbbképzések. Az előző évekhez hasonlóan továbbra is sok képzés hangsúlyozta az interkulturális vonatkozásokat az oktatásban. Az érdeklődés és a szakmai fejlődés igénye tovább nő: az idei pályázati határidőig több mint 400 pedagógus továbbképzésre irányuló pályázata érkezett be.

Az új pályázók felkészítését ősszel regionális információs kampány és ingyenes pályázatíró napok segítik majd. A pontos helyszínek és dátumok a Tempus Közalapítvány honlapján (www.tka.hu) találhatók meg.