Eddig nem okozott jelentősebb változást a munkavállalási kedvben a tandíj bevezetése, megközelítőleg százötvenezer hallgató dolgozik legálisan Magyarországon -mondta el Karácsony Mihály a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetségének elnöke.
A tavalyi adatokhoz képest nem sokat változott a diákmunkások száma. Körülbelül 140 ezer hallgató végez valamilyen munkát különböző iskolaszövetkezeteken keresztül, valamint további tízezer hallgató vállalkozóként, vagy ismeretség útján talál magának munkát tanulmányai mellett. A fiatalok 13-14 milliárd forint termelési értéket állítottak elő, melynek 75 százalékát kapták meg a hallgatók.
A magyar hallgatók munkavállalása azonban messze elmarad az európai trendektől. Karácsony kifejtette, hogy a magyarországi diákok munkavállalása alacsonyabb, mint a nemzetközi átlag, hiszen Svájban, Portugáliában vagy Franciaországban szinte minden hallgató dolgozik. A szövetség elnöke szerint az ok a magyar fiatalok mentalitásában keresendő, mert még mindig elvárják, hogy az állam tartsa el őket, még mindig szüleik segítségére támaszkodnak a huszonévesek.
Sok más országban a fiatalok el akarják tartani magukat, attitűdjük a tenni akarás, ami azért is szerencsés, mert már korán kapcsolatba kerülnek a munka világával, így ők már a diploma megszerzése előtt számos munkahelyet megismernek. Magyarországon is egészséges dolog lenne, ha a fiatalok nem szakadékszerűen esnének bele a munka világába diploma után, hanem lenne már korábbi tapasztalatuk - fűzte hozzá Karácsony.
(
www.edupress.hu)