szerző:
Edupress

Ötödik alkalommal rendezik meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a Budapesti Szkeptikus Konferenciát. Az időpont február 16, a helyszín a BME Fizikai Intézet F29-es terme.

A báránybőrbe bújt farkas fő veszélyessége abból adódik, hogy báránynak hisszük. De ha sikerül felismernünk a farkast, akkor a báránybőr még hasznunkra válhat, csak nem szabad engedni, hogy a farkas levegye. A magányos, kiszellőztetett báránybőr egyre kevésbé őrzi a farkas emlékét. Egy antirelativista könyv komoly tanulmánynak tűnhet, egy vízautó modell a négy kerekével menetkész járműhöz hasonlít, és egy gyógyszernek látszó tárgy miért ne látszana gyógyszernek, még ha szerényen csupán táplálék-kiegészítőnek  vallja is magát. De ha még ott van a farkas, a mester, akkor hamar kiderülhet, hogy a relativitáselméletből csak az antiszemitizmus jut eszébe, hogy a vízautó működésének leírása egy kora tizenéves kérdésein elbukik, a gyógyszerről pedig egyedül az állítható, hogy kisebb mennyiségben bizonyos esetekben nem árt.

A műegyetemi szkeptikus találkozók igyekeztek minél több farkastól bűzlő báránybőrt összeszedni, és a fizika meg kémia eszközeivel kimutatni a szándékos megtévesztést. Az esettanulmányok mellett az elmélet is kellő súllyal szerepelt ezeken a konferenciákon. Ezeknek az elemzésekből, megismételt számolásokból derült ki, hogy korrekt, hiteles  szakmunkákból kiragadott képletek, számok, állítások felhasználásával remek falovak ácsolhatók, amelyből alkalmas pillanatban az áltudomány nemzetközi kommandói bújnak elő.

A konferencia résztvevői meghallgathatják Oláh György Nobel-díjas professzor üzenetét az áltudományos nézetek vészes terjedéséről. A konferencia célközönsége elsősorban az egyetemi hallgatóság, de szívesen látnak minden érdeklődőt.

www.edupress.hu)