szerző:
Edupress

Idén lesz kétszáz éve, hogy Széchenyi István megszerezte filozófiai képesítését az akkor még alig háromezer lelkes Szombathely líceumában. A jeles évforduló tiszteletére másfél éves programsorozatot szerveztek Szombathelyre. A Széchenyi-projektet az Irodalomtörténeti Tanszék, a Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Savaria University Press Alapítvány szervezi.

A tavaly nyár elején 24 órás felolvasással kezdődött kezdeményezés, tavasszal 48 órás felolvasással folytatódik, ősszel pedig háromnapos nemzetközi konferenciával zárul. A magyar szakos főiskolások részvételével zajló eseménysorozat hipotézisének lényege a játékos, ám mégis komolyan veendő kijelentés, hogy "Itt kezdődött a reformkor!".

A kutatás célja annak a feltételezésnek a bebizonyítása, miszerint a múltban fontos és nagyhatású kezdeményezések indultak erről a vidékről, gondolva a Széchenyi fellépésére és vele az ország felemelkedését hozó reformkorra, vagy a huszadik század első évtizedeiben az irodalmi modernség kezdeteire. A koncepció és a főiskolások részvétele a pedagógusok és maga a szakma fontosságára is felhívja a figyelmet. Minden nagy ember mögött ott állnak a pedagógusok, akiknek eképpen elévülhetetlen érdemeik vannak a történelem- és kultúraformáló eszmék kialakulásában.

(www.edupress.hu)