Fiatalok a nemzetközi kapcsolatokban - ezzel a címmel indított vetélkedőt középiskolásoknak az Eszterházy Károly Főiskola (EKF) Politológia Tanszéke, melynek döntője január 18-án volt, a Líceum dísztermében.
Több mint három hónapos versengés zárult le a tíz csapat részvételével rendezett döntőn. A pályázati felhívásra 23 intézmény, több mint 30 diákcsoportja jelentkezett. Az egri, és észak-magyarországi (Miskolc, Ózd, Putnok) középiskolák mellett, többek között, Szegedről, Kőszegről, Debrecenből, valamint Budapest több intézményéből jelentkeztek 3-4 fős csapatok.
A Külügyminisztérium támogatásával megvalósuló program során az alapvető történelmi, európai uniós és napi politikai ismeretekből kiindulva a résztvevők megismerkedtek a nemzetközi ifjúsági szervezetek felépítésével és működésével. A vetélkedő során megszerzett ismereteiket felhasználva konkrét kapcsolatok kiépítése vált lehetővé. A döntősök közül többen, maguk is nemzetközi ifjúsági szervezet tagjai.
A vetélkedő elődöntőjének első fordulója egy 2007. november 30-áig kitöltött kérdéssorból és két esszéből állt. A második forduló feladata egy saját intézményben megrendezett, szabadon választott nemzetközi ifjúsági szervezetet bemutató nyílt nap megszervezése volt, amelyeket 2007. decemberében kellett kiviteleznie a csapatoknak. Az itt nyújtott teljesítmény az EKF Politológia Tanszékének oktatói és a nemzetközi klubos hallgatók minősítették.
A feladatlap és a nyílt nap eredményei alapján kerültek be a csoportok a január 18-ai döntőbe, ahol ünnepélyes külsőségek (EKF himnusz, polgármesteri köszöntő, Dr. Tarnóc András külügyi igazgató megnyitója) közepette kezdődött a verseny.
A vetélkedő kiírójaként a Politológia Tanszék vezetője köszöntötte a Kőszegről, Budapestről, Putnokról, Ózdról, Debrecenből és Egerből érkezett csapatokat.
A döntő feladatai már a korábban megszerzett uniós és diplomáciai ismeretek mérését, a nemzetközi ifjúsági szervezetekkel való együttműködést, a kreativitást célozták. Ezt szolgálta egy diplomáciai ülés modellezése, egy elképzelt nemzetközi ifjúsági szervezet arculatának és programjának megtervezése, a korábban kiválasztott ifjúsági szervezetről eljuttatott információk kérdésekkel való tesztelése. A feladatok összeállításánál fontos szempont volt a minőség és az élményszerűség, amit a nívós zsűri is erősített.
A zsűri elnöke Dr. Zupkó Gábor nagykövet, az EU Infrastrukturális és Logisztikai Iroda Igazgatója volt. A zsűri tagjai: Ráczné Dr. Horváth Ágnes tanszékvezető, főiskolai tanár, Dr. Fodros István a Diplomata Magazin igazgató-főszerkesztője, Dr. Gyarmati István nagykövet, az ICDT elnöke, Dr. Korsós Tamás a Külügyminisztérium főosztályvezetője.
Döntésük alapján első lett az egri Neumann János Középiskola és Kollégium csapata (Dénes Alexandra, Kovács Dalma, Bércesi Tamás, Gulyás Bence) Simkóné Kis Ágnes felkészítésével.
Második helyezett a Tóth Árpád Gimnázium (Deli Nikolett, Nemes Ágnes, Marity Patrícia), Debrecen - Felkészítő: Sárosi Ágnes.
Harmadik helyezett a Jurisich Miklós Gimnázium (Gödölle Eszter, Judi Tamara, Stefanov Antónia), Kőszeg - Felkészítő: Dr. Mátrai István.
Az első három helyezett diákcsoport és a felkészítő tanáruk díja egy brüsszeli tanulmányút. A legjobbak lehetőséget kapnak arra, hogy csatlakozzanak az EKF Nemzetközi tanulmányok szakon működő Nemzetközi Klub rendezvényeihez, tanulmányutakon, kirándulásokon vegyenek részt, valamint képviseljék intézményüket a 2008. márciusban, az EKF-en tartandó Nemzetköziség és regionalizmus című nemzetközi konferencián.
A Diplomata Magazin egy éves előfizetését nyerte az ózdi, putnoki és a másik kőszegi csapat.
(
www.edupress.hu)