A Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) együttműködési megállapodást kötött azon a megbeszélésen, amelyen a kolozsvári egyetem mellett a jelentősebb magyarországi egyetemek is képviselték magukat a múlt héten. Az együttműködés most vált aktuálissá, mert a kolozsvári intézmény magyar tagozata 2007-ben nyitott a mérnöki képzés irányába.
A megbeszélésen főként a doktori képzésben (PhD) részt vevő hallgatók cseréjének intézményesítéséről esett szó, amelyet jelenleg nagyon megnehezítenek a felesleges párhuzamosságok. A felek megállapodtak abban, hogy a párhuzamosságok felszámolás érdekében tanulmányozzák az egymástól eltérő magyar és román doktorképzés szabályzatait. Ez ügyben további megbeszélések szükségesek.
A hallgatókat érintő csereprogram ma még jellemzően egyirányú, mert inkább a romániai magyar hallgatók folytatják tanulmányaikat magyarországi intézményben, mint fordítva. Oktatóknál más a helyzet, hiszen mintegy 150-200 magyarországi oktató tanít a BBTE-n, jelentősen segítve ezzel a magyar nyelvű képzést.
"Az elmúlt években, különösen mióta az egyetem Chartája kimondja, hogy a magyar tagozaton a kommunikáció nyelve a magyar, részleges elmozdulás volt a többnyelvű környezet irányába" - olvasható a BBTE hivatalos honlapján. A magyar tagozat egyik eredménye, hogy a közelmúltban egyes karokon, tanszékeken felkerültek bizonyos termekre, irodákra hivatalos magyar feliratok is a meglévő román mellé, azonban ezek aránya még kevés.
A megbeszélésről és annak eredményéről Magyari Tivadar, a BBTE tagozatvezető-rektorhelyettese tájékoztatta Szili Katalint, a magyar országgyűlés elnökét.
(forrás: Transindex)
(
www.edupress.hu)