szerző:
Edupress

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán (ELTE-TTK) december 14-én, pénteken délelőtt 11 órakor Horváth Gábor, habilitált egyetemi docens, az MTA doktora, arról tart előadást, miként tájékozódtak a vikingek.

Tények és rejtélyek alapján ismerhetik meg az érdeklődők a vikingek tájékozódási módszerét az ELTE-TTK Dékáni Tanácstermében, ahol Horváth Gábor tart előadást Polarizáló napkővel a világ körül, avagy hogyan találtak el a vikingek Izlandra, Grönlandra, Amerikába - majd haza? címmel.
Az előadást követő beszélgetésen Barta András, doktorandusz röviden ismerteti azt a berendezést, amelyet Suhai Bence kollégájával együtt fejleszt ki az égbolt polarizációs mintázatának mérésére. A műszer segítségével meghatározható, hogy mely meteorológiai körülmények között működhetett a polarimetrikus viking-navigáció. Az i.sz. 900 és 1200 közötti időszakban az Atlanti-óceán északi részeit a vikingek uralták, akik mágneses iránytű nélkül is kiválóan tájékozódtak a nyílt vizeken, akár felhős időben is. Elképzelhető, hogy a viking napóra, mint iránytű működött? December 14-én az érdeklődőket konkrét válaszok várják.(www.edupress.hu)