szerző:
Eduline

A SYMA Sport- és Rendezvényközpont adott otthont a 94 kiállító részvételével megrendezett HVG Állásbörzének, ahol az ÁllásTéren a munkaadók az álláskeresőknek mutatták be ajánlataikat, a KépzésTéren pedig a felsőoktatási intézmények és a képzéseket kínáló vállalkozások várták a továbbtanulni vágyó érdeklődőket.

A HVG Állásbörze kiemelt célja az volt, hogy országos szintű találkozási lehetőséget nyújtson a látogatók és az állást vagy képzést kínálók számára, és az eredmény nagyon pozitívnak tekinthető. Az első HVG Állásbörze kiállítóinak jelentős része ugyan még a Közép-Magyarországi régióban (33,10 %) kínált munkát, ám az mindenképpen szerencsés, hogy a rendezvényen az összes régió képviseltette magát. A dobogó második és harmadik fokát a Közép-Dunántúli (18,11 %) és az Észak-Magyarországi (11,81 %) régió foglalta el. Érdemes még megemlíteni a külföldi állásajánlatok feltűnően magas arányát is. A HVG Állásbörzén a kiállítók 9,44 %-a kínált nemzetközi karrierlehetőséget!
A munkát keresők legszívesebben Budapesten (67,6 %) vagy külföldön (10,9 %) szeretnének elhelyezkedni, de biztató, hogy látogatóink 65,4 %-a, az elsődleges preferenciáktól függetlenül, hajlandó lenne elköltözni, ha munkája úgy kívánná.
Az állásbörze cégkatalógusában és honlapján megjelenő, összesen 4122 állásajánlat az összes kiállító és a rendezvényen csak hirdetőként megjelent munkaadók ajánlataiból állt össze. Ez a szám nagyjából megegyezik az Állásbörzére látogatók számával, ugyanis a rendezvény két napján 4400 látogatót üdvözölhettünk!

Bár összességében a kereslet és a kínálat egyensúlyban volt, az elvárásokat is figyelembe véve két szakterületen találhattak hatékonyan egymásra a munkaadók és az álláskeresők. Látogatóink 38 %-a gazdasági vagy pénzügyi képesítést szerzett, és az állásajánlatok 31 %-a nekik szólt, míg a mérnöki, műszaki végzettségűek (az álláskeresők 18 %-a) jelentkezését az állások 22 %-ára várták. Az informatikai képesítéssel rendelkező álláskeresők aránya igen alacsony, mindössze 6 % volt, pedig a kiállítók 44 %-a IT-diplomás munkatársakat keresett, a bölcsészettudományi karokon végzettek iránt pedig ( látogatóink 22 %-a) a kiállítók mindössze 3 %-a érdeklődött.
Az állásbörzén megjelenő, továbbképzési lehetőséget kínáló kiállítók többsége gazdasági, pénzügyi oklevelet ad, és ilyen jellegű képzéseikre várták látogatóink jelentkezését.

A HVG Állásbörzén kiemelt szerepet kaptak a képzést kínáló intézmények és vállalatok is, ezért szerettük volna megtudni, a munkaadók fontosnak tartják-e alkalmazottaik továbbképzését, illetve az álláskeresők szükségesnek ítélik-e tudásuk bővítését. A kapott eredmény meglepő összhangot mutatott: majdnem minden kiállító (94 %) támogatja munkavállalói rendszeres továbbképzését, és erre a másik oldalról van is igény (az elkövetkező 3 évben a kérdőívünkre válaszoló látogatóink 92,44 %-a tervezi, hogy részt vesz valamilyen továbbképzésen).

Az eredmények alapján azt mondhatjuk, hogy a rendezvényünk és a felsőoktatási intézményekben szervezett állásbörzék közötti legnagyobb különbség az, hogy a HVG Állásbörze -- igazodva a kiállítói igényekhez -- nemcsak frissdiplomásoknak, pályakezdőknek kínál munkalehetőségeket, hanem a már tapasztalatot szerzett álláskeresők és a munkaadók egymásra találását is segíti. A kiállítók a pályakezdők (31,35%) mellett majdnem hasonló arányban kerestek 1-3 év szakmai gyakorlatot felmutató fiatalokat (23 %) és gyakorlott, többéves tapasztalattal rendelkező szakembereket (32,56 %).

Kérdőívünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy melyek azok a tényezők, amelyek fontosak egy állás kiválasztásánál, és hogy a kiállító cégek az általunk felsorolt állítások közül mit kínálnak munkavállalóik számára.
Az álláskeresők szerint a legfontosabb a magas alapbér; a stresszmentes, barátságos légkör, a jól definiált feladatok; a kihívás, a változatosság biztosítása; valamint a rendszeres továbbképzés vagy annak támogatása.
Kiállítóink, vagyis a potenciális munkaadók válaszai hasonló eredményeket mutattak. A mérhető juttatásoknál fontosabbnak tartották hangsúlyozni a vállalat jó légkörét, a fejlődés lehetőségét és a folyamatos motiváció meglétét. Ezt mutatja az is, hogy a magas alapbéren kívül a leggyakrabban bejelölt ajánlat ugyanaz a négy tényező volt, mint amelyet látogatóink is megjelöltek!
Természetesen a munkavállalóknak kínált bérekre is rákérdeztünk, és bár nem minden kiállító vállalkozott ezek feltüntetésére, a válaszok alapján látható, hogy a legtöbb fizetésre az informatikus szakemberek számíthatnak, utánuk a gazdasági, pénzügyi, majd a műszaki, mérnöki végzettségűek következnek. A bérek átlagáról és a részletes eredményekről a kérdőíveket értékelő tanulmányokban számoltunk be, amit a HVG Állásbörze honlapján találhatnak meg (kérés esetén a két tanulmányt teljes terjedelmében elküldjük Önöknek).

Vajon ma melyek a legnépszerűbb munkaadók hazánkban? Az álláskeresőktől erre a kérdésre is választ kaptunk, akik megnevezhették azt a három vállalkozást, ahol a legszívesebben dolgoznának. Az eredmények alapján látogatóink elsőként legtöbbször a Bosch-csoportot, másodikként és harmadikként pedig a Nokiát jelölték meg.
Az egyes cégekre leadott szavazatok összesítése alapján a legnépszerűbb munkaadó a Bosch-csoport, második a Nokia, a harmadik helyezett pedig az IBM lett.

Végezetül álljon itt néhány sor, amelyet látogatóink fogalmaztak meg arról, hogy miben más a HVG Állásbörze, mint a többi, hasonló típusú rendezvény:
- „Szerintem sokkal igényesebb, szervezettebb, sokszínűbb, komolyabb és színvonalasabb rendezvény, mint amelyeken eddig részt vettem.”
- „A hely és a tér is több volt, mint máshol.”
- „Az állásajánlatok kevésbé specifikusak, nem csak frissdiplomásoknak és nem csak bizonyos végzettségűeknek szólnak.”
- „Az egyetemi állásbörzék leginkább az egyetem profiljához igazodó állásajánlatokat kínálnak. Ez rendezvény több területet érint, lényegesen szélesebb a választék.”
További információk
A kiállítói és látogatói kérdőívek értékeléséről készült tanulmány teljes terjedelmében az alábbi oldalon található: www.hvgallasborze.hu/
A rendezvényen készült képeket, és a helyszínen forgatott videókat tartalmazó Galéria a http://www.hvgallasborze.hu/main.php?t=galeria címen érhető el.
A http://www.hvgallasborze.hu/main.php?t=sajtoszoba oldalon a sajtómegjelenéseink és látogatóink élménybeszámolói között böngészhet.
A 2007 évi őszi HVG Állásbörze honlapja 2007. december 31-ig lesz elérhető. Ekkor átveszi a helyét a 2008 tavaszi rendezvény weboldala (a jelenlegi tartalom az archívumban továbbra is megtekinthető marad).
Reméljük, a következő, tavaszi HVG Állásbörze Képzési és Karriernapokon Önnel is találkozunk!

A HVG Állásbörze szervezői