Az Eszterházy Károly Főiskola "B" épületében december 6-án Schengen szerepe a biztonságpolitikában címmel konferenciát rendeztek. A rendezvény a Magyar Köztársaság Külügyminisztériumának támogatásával jött létre.
December 20. éjféltől újabb kilenc Európai Uniós tagország csatlakozik a schengeni övezethez, köztük Magyarország is. A csatlakozással megszűnik a schengeni térség országai felé a határellenőrzés, ezzel egyidejűleg megerősödik a külső határok védelme, különösképpen a jelenleg nem EU tag szomszédos országok irányába. Az esemény aktualitása adta az EKF Politológia Tanszék és a Századvég Politikai Iskola Egri Tagozatának közösen rendezett konferenciájának témáját, melynek fókuszában a schengeni övezethez való csatlakozással járó, biztonságpolitikai szempontból meghatározó kérdések kerültek terítékre.
A tanácskozáson öt előadás hangzott el a témában. A Külügyminisztérium biztonságpolitikai szakemberének, Sztáray Péternek a NATO-EU kapcsolatok helyzetét és kilátásait bemutató előadása után John L. Martinson, az Amerikai Nagykövetség politikai tanácsadója "A Nyitott Kapuk és a Biztonságos Határok kihívásai" című előadása hangzott el, angol nyelven. Őket követte Dr. Christopher Walsch főiskolai docens "Az út Schengentől Prümig. Ausztria és a szabadság, a biztonság és az igazság európai tere" előadása. A Belügyminisztérium részéről Kovács Zoltán ezredes a határőrség szemszögéből mutatta be Magyarország schengeni csatlakozását, majd a Heves Megyei Rendőrkapitányság képviseletében Kaló Ferenc rendőrezredes vázolta fel a rendőrség schengeni határvonallal kapcsolatos feladatait. A konferencia jelentős tudnivalókkal gazdagította az EKF-en politikai tanulmányokat folytató hallgatókat, akik nagy érdeklődést mutattak a téma iránt.
A következő, szintén biztonságpolitikával kapcsolatos konferenciára a jövő év február 14-én az EKF-en kerül sor, ugyancsak a Külügyminisztérium támogatásával.
(
www.edupress.hu)