Az Országos Felsőoktatási Információs Központ pályatanácsadó szolgálata zsúfolásig tele van a jelentkezőkkel, gyakran csak abban biztosak a leendő hallgatók, hogy tovább szeretnének tanulni, azt azonban nem tudják, hogy milyen területen tegyék ezt.
Kiss István az OFIK pszichológusa a Felvi magazinnak elmondta, hogy sok esetben csalódást kell okoznia a tanácskérőknek, mert nem tud olyan szakot javasolni, aminek elvégzésével garantált a továbbtanulók elhelyezkedése. A pszichológus hozzátette, ezért azt szokta javasolni a jelentkezőknek, hogy összegezzék erősségeiket, jellemzőiket és válasszanak a személyes érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakot. "Mindenki csak abban bízhat, hogy képességei maximumát hasznosítva meg tud küzdeni az eredményességért" - mondta.
Az érdeklődés szerinti választás előnye, hogy amit élvezünk, azt kevésbé érezzük tehernek. A pszichológus szerint, ha rosszabb munkafeltételek (alacsonyabb fizetés, stb.) mellett is, de élvezettel csinálunk valamit, az erőt ad, sikerre vihet. Kiss István felhívta a figyelmet arra, hogy egyre ritkább az állandó foglalkoztatás, az állandó munkaviszony, inkább terjed az önfoglalkoztatás, speciális szolgáltatások nyújtásának gyakorlata, az egyes foglalkozások esetében a "szabadúszás".
Az OFIK pszichológusa tehát azt ajánlja a pályaválasztóknak, hogy ne feltétlenül a biztos munkalehetőséggel kecsegtető, ám kevéssé kedvelt pályát válasszák. Inkább jelentkezzenek arra a területre, amely iránt valóban érdeklődnek, majd keressék meg az érvényesülés lehetőségét jelentő munkahelyet, foglalkoztatási formát.
Aki bizonytalan döntésének helyességében, vagy egyáltalán nem tudja, hogy merre tovább, keresse fel az OFIK pályatanácsadást, vagy látogasson el a
www.felvi.hu oldalra, ahol önismereti tesztek segíthetnek a választásban.
(
www.edupress.hu)