szerző:
Eduline

Kínának be kell fejeznie az iskolások dolgoztatását, azt a kizsákmányoló gyakorlatot, amellyel az oktatási intézmények pluszjövedelemre tesznek szert - figyelmeztetett a Human Rights Watch nevű nemzetközi jogvédő szervezet.

A kínai gyerekeket gyakran kimerítő és veszélyes munkavégzésre kényszerítik, hogy ennek jövedelmével egészítsék ki az oktatásukra fordítható pénzt az úgynevezett "munka és tanulás" programok keretében.
 "Kína kijelentette, hogy harcol a gyermekmunka ellen, számos esetben szigorú tiltó törvényeit citálja, de a gyakorlatban megsérti azokat, a kormány az iskolarendszerben a munkavégzés elemi biztonsági és egészségügyi feltételeit sem biztosítja, és kibúvókat keres a házimunkára vontatkozó szabályozással" - mutatott rá Sophie Richardson, a HRW ázsiai jogi igazgatója.
A csoport számos esetet ismertet, közöttük azokét a Kuangtung (Guangdong) tartománybéli iskolásokét, akiknek kartondobozokat kellett hajtogatniuk 2,4 jüanon (55 forintos) órabérért. A szegényebb tartományok oktatási intézményeiben a tanulókat a gazdagabb országrészek gyáraiba rendelik vagy aratási időben mezőgazdasági munkára küldik őket. "A források elapadasa helyi szinten sajnos ezt a jelenséget súlyosbíthatja, mivel a helyi kormányzatok pénzügyi nehézségek esetén az oktatás és az egészségügy költségvetéséből faragnak le" - áll a szervezet jelentésében.
Kínában hivatalosan kilenc évig minden állampolgárnak jár az ingyenes iskoláztatás, azonban ezt a valóságban - különösen a szegényebb vidékeken - nem tudják biztosítani. Habár a kormányzat felismerte már a rendszer hiányosságait, az állami médiában a nehézségekről egyáltalán nem számolnak be: az iskolai gyermekmunka kérdéskörét a kormányzat államtitokként kezeli.
"Noha Kína saját törvényeivel és nemzetközi kötelezettségvállalásaival elismeri, hogy a gyermekek nem dolgozhatnak, mégis kiskorúak végezhetnek veszélyes munkákat, ha azt az iskolájuk szervezi. Ez kétségeket ébreszt az ország gyermekmunka elleni elkötelezettségét illetően" - álllapítja meg Richardson.
Forrás: MTI