szerző:
Edupress

A HVG idén harmadszor vállalkozott arra, hogy rangsort állítson fel az egyes felsőoktatási intézmények között. A HVG Diploma 2008 különszáma tartalmazza az OFIK szakemberei által készített, sok szempont és a hallgatói, oktatói véleményfelmérések alapján összeállított egyetemi-főiskolai rangsorokat.

A különszám átfogóan és részleteiben is elemzi a magyar felsőoktatásban megszerezhető diplomák piaci helyzetét, az egyes szakokon végző diplomások mai és jövőbeni elhelyezkedési lehetőségeitől a munkáltatói igényeken át az elérhető keresetekig. A legnépszerűbbek közül tizenhat kiválasztott szak végzőseinek leendő munkáltatóit is megkérdezte a Diploma 2008 kiadvány előállításában a HVG-vel együttműködő Országos Felsőoktatási Felvételi Központ (OFIK), amelynek eredményeit szintén tartalmazza a kiadvány. A felvételi folyamatáról is áttekintést ad a Diploma 2008, a fontos időpontok mellett bemutatja a tavaly szinte teljes körűen bevezetett bolognai képzési rendszert, és külön kitér a már beindult mesterképzésre.
Az OFIK összesen tíz képzésterületen sok mérhető adat alapján állította össze az egyes intézmények rangsorait. Ilyen adat például a jelentkezők eredménye, felvettek pontátlaga, a nyelvvizsgák aránya, az egy minősített oktatóra jutó nappalis hallgatók aránya.
Az összesített rangsorban továbbra is az egyetemi karok viszik a prímet, a tudományegyetemek mellett az orvosi, a műszaki és a gazdasági egyetemek szerepelnek jól. Az első helyen az idei rangsorban holtverseny alakult ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara és a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi Kara között.
Külön fejezetekben foglalkozik a tandíj, az állami támogatások és a diákhitel kérdéseivel a kiadvány. A HVG Felvi-rangsorokat tartalmazó diplomakiadványa a felsőoktatásban megszerezhető végzettségek, képzettségek piaci értékesíthetőségét kívánja fókuszba állítani.(www.edupress.hu)