szerző:
Edupress

Fegyelmezéstörténeti Műhely elnevezéssel országos hatókörű tudományos társaságot alapítanak a Miskolci Egyetem Tanárképző Intézetében. A neveléstudománnyal foglalkozó szakemberek A nevelés kulcskérdései című konferenciára a Magyar Tudomány Napja apropóján várják több hazai egyetem oktatóját és persze a hallgatókat is az intézet munkatársai november 21-én, szerdán.

A századforduló gyermekképe; 18-19. századi iskolai botrányok és azok közösségépítő szerepe vagy a jutalmazás-fegyelmezés kérdésköre - csupán egy-egy témaköre ez a Miskolci Egyetem Tanárképző Intézete által szervezett egynapos konferenciának, mely történelmi aspektusból vizsgálja a fegyelmezést. Az előadások budapesti, debreceni és miskolci szakemberek tolmácsolásában a 18. századtól adnak áttekintést e témában.
A konferencia ugyanakkor lehetőséget teremt a Fegyelmezéstörténeti Műhely megalapítására is - a pszichológus, pedagógus, jogász, gyermekvédelmi szakemberekből, irodalmárokból és történészekből alakuló tudományos társaság részben a közös kutatási, pályázati lehetőségek megragadását tűzi ki célul, ám az alapítók a nevelés mindenkor fontos részét képező fegyelmezés jelenkori kérdéseire is rendszeresen szeretnének reflektálni. A társaság egy középiskolásoknak szánt esszéíró pályázattal lép először színre - ennek részleteit, a kiírást a napokban teszik közzé.
Mindez látszatra egymástól független, gyakorlatilag mégis összefüggő lépés a Bölcsészettudományi Kar képzési struktúrájának bővítésével összefüggésben: 2008 szeptemberétől ugyanis új alapképzési szak indul a kar Tanárképző Intézetben. A pedagógia szakra minden olyan fiatalt várnak, aki érdeklődik a nevelés, az iskola és az emberi kapcsolatok, a pedagógiai és pszichológiai kérdések iránt. A pedagógia szakos hallgatóknak a Fegyelmezéstörténeti Műhely többféle lehetőséget is kínál a kutatásokba való bekapcsolódásra.
További információ az intézet honlapján, www.uni-miskolc.hu/~btntud/ található.
(www.edupress.hu)