A pénz a gyerekeket is megváltoztatja. Egyrészt sokkal motiváltabbá teszi őket, másrészt viszont sokkal önzőbbé is. Kivételesen nem brit, hanem amerikai tudósok bizonyítottak, de a kísérlet elég lehangoló eredményekkel zárult.
A University of Minnesota és a University of Illinois kutatói érdekes dolgokra jöttek rá a gyerekek pénzhez fűződő viszonyát tekintve. A gyerekek még azt sem tudják, mi pénz, de ha találkoznak vele, egyből megváltoztatja őket.
A kísérletben 550 három és hat év közötti amerikai és lengyel gyerek vett részt. A gyerekek elé gombokat és pénzt tettek, majd megkérték őket, hogy válasszanak. A pénzt választó gyerekek az ezután elvégzendő feladvánnyal jóval több időt töltöttek el, mint azok, akik a gombokat választották.
Ezután újabb feladat jött: előbb választottak a gomb és a pénz közt ismét, majd segíteni kellett a kísérletet végzőknek felkészülni a következő feladatra. Akik a pénzt választották, sokkal kevésbé voltak segítőkészek. Elismételték a kísérletet, de ezúttal a gombok és a pénz mellett cukorkát is lehetett választani. Ezután ki kellett választani minél több Disney-matricát, amiket a másik csoportnak adhatnak a gyerekek. Mondani sem kell, a pénzt választók kevesebb matricával akarták meglepni a többieket.
A pénz kétélű fegyver – összegezték a látottakat a kutatók. Egyrészt motiválja a gyerekeket, akik ezáltal jobban koncentrálnak, másrészt sokkal kevésbé lesznek érzékenyek más gondjaira.
„A pénz az egyik legalapvetőbb része kultúránknak” – mondta Lan Chaplin, a chicagói intézmény professzora. Szerinte ezért van az, hogy még a 3 éves gyerekek viselkedését is befolyásolja.