Időkapszulát helyeztek el a Műegyetemen: ki találja meg 2063-ban?

Időkapszulát helyeztek el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyik épületének falába.

  • Eduline

Időkapszulát helyeztek el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyik épületének falába. Az időkapszulát - amelybe többek között egy rendhagyó pénzügyi konferencia résztvevőinek jövővel kapcsolatos elképzelései kerültek bele - 2063. március 3-án kell majd felbontani.

A résztvevők ezekre a kérdésekre válaszoltak: euró lesz-e a fizetőeszköz Magyarországon 2063-ban? 8 milliónál több lakosa lesz-e Magyarországnak 2063-ban? 100 évesnél nagyobb lesz-e a várható életkor a 2063-ban születetteknél Magyarországon? 2063-ban úgy érzik-e majd az emberek Magyarországon, hogy jobb akkor az élet, mint volt ötven évvel azelőtt?

A BME időkapszuláját figyelemfelkeltő tábla jelzi, felette digitális visszaszámlálóval. „Mivel nem tudjuk, hogy a Q épület létezik-e még 50 év múlva, és ha igen, milyen állapotban, az épület egyik legtartósabbnak ítélt részén, a földszinten, a két lift közötti betonban rögzített kis emléktábla hivatott felhívni a figyelmet arra, hogy hol őrzik azt, mikor kell majd felnyitni, és 500 kulcstartóba vésették be a felnyitási dátumát. Mindezek mellett talán a legfontosabb biztosíték az úgynevezett Időkapszula Bizottság is. Ennek mostani doktorandusz, illetve hallgató tagjai remélhetőleg 50 év múlva összejönnek majd, hogy megünnepeljék az évfordulót” – írja az egyetem.

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.