Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több tízezer tanár és diák vonult szerdán az utcára Spanyolországban, hogy tiltakozzon a tervezett megszorítások...
Több tízezer tanár és diák vonult szerdán az utcára Spanyolországban, hogy tiltakozzon a tervezett megszorítások ellen. A tiltakozások Mariano Rajoy konzervatív kormányának az oktatást érintő, tervezett takarékossági intézkedései mellett a tartományi kormányok ellen is irányultak. Tömegek vettek részt a megmozdulásokban a fővároson, Madridon kívül Valenciában, Palma de Mallorcán, Santiago de Compostelában, Alicantéban és Barcelonában.
A katalán fővárosban mintegy 70 ezren vonultak az utcákra. Néhány diák tojásokat és más tárgyakat vágott a tőzsde és egy bankfiók épületéhez, mire a rendőrség gumibotokkal oszlatta fel a tömeget. Röviddel ezt követően újra összecsaptak a rendőrséggel, amikor a tüntetők elfoglalták a barcelonai egyetem rektori hivatalát és egy rádió székházát. A cseh egyetemisták is tüntettek szerdán - a demonstrációról készített képgalériát itt nézhetitek meg.
A diákok a rendőrségi erőszak ellen is tiltakoztak. A múlt héten brutálisan, gumibotokkal léptek fel rendőrök diákokkal szemben, akik a fűtetlen osztálytermek és a betöltetlen állások következtében kieső tanórák miatt tiltakoztak. Sok fiatal szerzett súlyos sérülést, ami országos felháborodást keltett. A szerdai tüntetők a valenciai rendőrfőnököt és a központi kormányzat helyi képviselőjét is felelősnek tartják az erőszakért, és leváltásukat követelték.
Időközben Madridban a diáktüntetőkhöz csatlakoztak politikusok is, köztük az Egyesült Baloldal (IU) vezetője, Cayo Lara, aki bírálta a fiatalok esélyegyenlőségét akadályozó, "elit oktatási rendszert" kiépítő konzervatív kormányt.
Tohil Delgado, a spanyol diákszakszervezet elnöke a madridi megmozduláson mondott beszédében elmondta: amennyiben további megszorítások jönnek az oktatásban, akkor a gazdasági válságnak főként a diákok és tanulók lesznek az áldozatai. A spanyol fiatalok 48 százaléka munkanélküli.