szerző:
Eduline

Ha egy fiatal elhagyja az országot, nem mindegy, hogy azért teszi-e, hogy kipróbálja magát, vagy azért, mert itthon...

Ha egy fiatal elhagyja az országot, nem mindegy, hogy azért teszi-e, hogy kipróbálja magát, vagy azért, mert itthon nem tud majd megélni - mondta az Indexnek adott interjúban Koren Miklós közgazdász, a Közép-Európai Egyetem docense.

A szakember most nyert el egy 1,3 millió eurós (majdnem 380 millió forintos) támogatást az Európai Kutatási Tanácstól: azt fogja vizsgálni, hogyan áramlik a tudás az országok között, például Nyugat-Európából Kelet-Európába.

A közgazdász szerint a jól képzett munkaerő kevésbé van kitéve a gazdaság ingadozásainak, ezért is fontos, hogy aki elhagyja az országot, mert tanulni akar, annak a visszatéréshez megfelelő körülményeket teremtsen az állam. Így át tudja adni a tudását az itthoni szakembereknek is.

A Harvardon minden tárgyból a világ legjobb szakemberei tanítanak, ahhoz azonban, hogy ez itthon is megvalósuljon, pénzre van szükség. Bár a CEU-t magánegyetemként nem érintik a változások, a felsőoktatást érintő mostani keretszámcsökkentés igazságtalan erre a generációra nézve - mondta Koren.

Én még ingyen lehettem közgazdász, azoknak viszont, akik most kerülnek egyetemre, főiskolára, sokat kell majd fizetniük. Az is probléma, hogy  két hónappal a jelentkezések leadása előtt még semmi sem biztos - tette hozzá.