Tanács Zoltán szerint napokon belül elveszíthetik a hozzáférést fontos digitális eszközökhöz az egyetemek hallgatói és oktatói

Egy lejárt szerződés miatt akár százezernyi hallgató, oktató és egyetemi dolgozó veszítheti el napokon belül hozzáférését a felsőoktatásban használt digitális együttműködési és csoportmunka-eszközökhöz – erről írt közösségi oldalán Tanács Zoltán. Az érintett szoftverek a mindennapi tanulás, oktatás, kutatás és adminisztratív munka alapvető eszközei az egyetemeken.

A rendszer jelenleg már a 90 napos türelmi idő alatt működik – és ennek is az utolsó napjaiban járunk

– fogalmazott a tudományos és technológiai miniszter bejegyzésében.

A politikus szerint az a szerződéses konstrukció, amely évek óta kedvezményes hozzáférést biztosított a magyar felsőoktatás szereplőinek különböző kollaborációs és csoportmunka-szoftverekhez, idén februárban lejárt. A rendszer jelenleg egy 90 napos türelmi időszakban működik, amelynek vége hamarosan elérkezik.

Tárgyalásokat kezdeményeztek

A helyzet rendezése érdekében Tanács Zoltán azt írta, felkérte a minisztérium munkatársait, hogy haladéktalanul kezdjenek egyeztetéseket a szolgáltatóval. A cél a türelmi idő meghosszabbítása, a szolgáltatás folytonosságának biztosítása, valamint egy hosszú távú, a piaci áraknál kedvezőbb feltételeket garantáló keretmegállapodás kidolgozása.

A tervek szerint azonban nemcsak a felsőoktatásban szeretnék biztosítani a korszerű digitális megoldások elérhetőségét. A politikus szerint a jövőben a teljes közigazgatásban, valamint több közszolgálati területen – például az egészségügyben, a rendőrségnél vagy az adóhatóságnál – is szükség lenne modern együttműködési platformokra és a mesterséges intelligencia biztonságos alkalmazására. „Ki kell használnunk a korábban megvett, de soha ki nem osztott licenszeket” – tette hozzá a miniszter.

Elavult szoftverek futnak, nehézkes a fájlmegosztás

Bejegyzésében a jelenlegi közigazgatási informatikai környezetet is bírálta. Saját példáját említve azt írta, hogy új hivatali laptopján elavult szoftverek futnak, a fájlmegosztás és a közös munkavégzés nehézkes, egy megosztott meghajtó igénylése akár napokig is eltarthat.

Aki ahhoz szokott, hogy korszerű eszközöket használ, másokkal cseveg, megoszt fájlokat és azon közösen dolgozik, annak ez egy rémálom. Azon dolgozunk, hogy ebből néhány hónap alatt felébredjünnk.

– fogalmazott.

Hozzátette, hogy céljuk olyan informatikai beszerzési és üzemeltetési rendszer kialakítása, amelyben a közvetítő cégek helyett valóban a felhasználók részesülnek az állam által elért árkedvezményekből. Emellett nagyobb szerepet szánnának a nyílt forráskódú, ingyenesen használható szoftvereknek is ott, ahol azok biztonságosan alkalmazhatók.

A miniszter szerint a szükséges változtatásokat szabályos és átlátható módon kell végrehajtani, hogy elkerülhetők legyenek az informatikai beszerzéseket korábban övező viták és botrányok.

Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.