Bronzérmes lett az ELTE csapata a legrangosabb nemzetközi informatikai versenyen

Olyan egyetemek csapatait is megelőzték, mint a Cambridge és az École Paris.

  • Székács Linda

"Idén először jutott be magyar csapat a legrangosabb nemzetközi programozói versenyre, az ICPC-re. Kazahsztánban az ELTE hallgatói a negyedik legjobb európai csapatként végeztek, megelőzve olyan egyetemeket, mint az École Normale Supérieure de Paris vagy a University of Cambridge" - számolt be róla a honlapján az Eötvös Loránd Tudományegyetem.

A versenyen idén 120 ország 3500 egyetemének mintegy 7000 hallgatója mérettette meg magát. Ezen a hallgatóknak 3 fős csapatokban 5 óra alatt egyetlen számítógép segítségével kellett megoldaniuk valós problémákon alapuló, változatos nehézségű programozási feladatokat. Az ELTE szerint a tudományos bizottságok által összerakott feladatsorok elsősorban a versenyzők algoritmizálási és logikai képességeit tették próbára, de a feltételek miatt hasonlóan fontos szerepe volt az együttműködésnek, a kreativitásnak, az innovációs készségnek és a nyomás alatti teljesítőképességnek is.

A nemzetközi versenyre kijutás hosszadalmas folyamat volt; a magyar hallgatók először 2023. október 14-én versenyeztek két helyszínen, az ELTE Informatikai karán és a Szegedi Tudományegyetemen. Itt 32 csapat közül az első öt helyezés mindegyikét az ELTE hallgatói szerezték meg.

Ezt követte a közép-európai mérkőzés decemberben, ahol a 8., 15. és 28. helyezésével bronzérmes lett a magyar csapat. Márciusan pedig jött az európai döntő, a 25 legjobb egyetemi csapat Prágában mérte össze a tudását március 22-24. között.

A több hónapos felkészülés gyümölcseként az ELTE-sek számos neves nyugat-európai egyetem csapatát is megelőzve 4. helyen végeztek és bronzérmet szereztek. A csapat tagjai Gyimesi Péter, Noszály Áron és Varga Péter voltak. Ezzel a kimagasló eredménnyel az ICPC verseny történetében elsőként nyert magyar csapat meghívást a világdöntőre

- írják.

A Kazahsztánban tartott döntőn Noszály Áront betegség miatt Nádor Benedek helyettesítette. A csapat a 24. helyen végzett, ami az európai versenyzők között a 4. legjobb helyezés.

Felkészülésüket az Informatikai Kar oktatói, Németh Zsolt egyetemi adjunktus és Nikházy László doktorandusz vezették.

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.