szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

2022-ben ifjúsági világbajnok lett, 2023 tavaszán pedig 482 pontot érettségizett a most 19 éves Hambardzumyan Arshak, aki ezt követően harminc amerikai egyetemmel lépett kapcsolatba abban a reményben, hogy a jövőben náluk úszhat és tanulhat majd. Az érdeklődés pedig kölcsönös volt, ráadásul nem is akárhonnan: a Times Higher Education 2024-es rangsora alapján a nagybetűs igen a világ 10. legjobb egyetemétől érkezett.

"Hambardzumyan Arshak vagyok, 19 éves budapesti lakos és az Óbudai Árpád Gimnázium frissen ballagott diákja. Nagy örömmel jelentem be, hogy akadémiai elkötelezettségem eredményeként felvételt nyertem a Yale Egyetemre" - futott be néhány nappal ezelőtt Arshak bejelentése az Eduline postaládájába.

Manapság már nem ritkaság, hogy a legtehetségesebb magyar úszók valamilyen külföldi egyetemen kamatoztatják és fejlesztik a tehetségüket. Hosszú Katinka 2008 és 2012 között a Dél-kaliforniai Egyetem (University of Southern California) pszichológia szakos hallgatója volt, Szilágyi Liliána a gainesville-i University of Floridára került be 2016-ban, a legfrissebb hírek szerint pedig Betlehem Dávid hosszútávúszó a 2024-es párizsi olimpia után az Észak-karolinai Állami Egyetemen (North Carolina State University) folytatja a tanulmányait.

Az azonban nemhogy az úszók között, de országos, sőt, világszinten is ritka, hogy egy tehetséges fiatal a nemzetközi egyetemi rangsorok élén szereplő Borostyán Ligás (Ivy League) amerikai egyetemek egyikére nyerjen felvételt. A bekerüléshez ugyanis ezekben az intézményekben nem elég a jó tanulmányi eredmény. Fontosak az iskolán kívüli tevékenységek, a verseny- és sporteredmények, a jelentkező tanuló motiváltsága, személyisége és elhivatottsága is, pláne, ha a rendkívül magas, félévente akár 20 millió forintot is meghaladható tandíjakat elkerülve ösztöndíjat szeretne.

Mindez megvan Hambardzumyan Arshakban, aki orosz és örmény származású szülők gyerekeként Magyarországon született és nőtt fel, 8 éves kora óta pedig versenyszerűen úszik, jelenleg az Újpesti Torna Egylet tagjaként.

"Már 5-6 éves korom óta úszok, egyesületben, versenyszerűen pedig 8 éves korom óta. Nemzetközi versenyeken három éve kezdtem el szerepelni, eddig főleg nyílt vízi ifjúsági Európa-bajnokságon, de az ifjúsági világbajnokságra is kijutottam, ahol 2022-ben aranyérmet szereztem" - számol be az eddig elért eredményeiről.

A versenysport azonban komoly alázatot, bizonyos esetekben pedig áldozatokat követel. A 2022/23-as tanévben az Óbudai Árpád Gimnáziumban érettségizett tanuló az elmúlt években minden reggelét 6-tól 8-ig edzésekkel indította, és az iskola után is rögtön az úszómedencébe vagy a konditerembe vezetett az útja, ahol az edzőjével három órán keresztül készült a versenyekre. Éppen emiatt a tanulmányait az iskola rugalmasságának köszönhetően egyéni tanrendben végezte. 12. osztályban pedig az edzőtáborok és versenyek okozta hiányzások miatt magántanuló lett.

A versenyek és edzések okozta feszített tempó azonban a tanulmányi eredményeire nem volt hatással, és Arshak végül 2023 tavaszán 482 pontos eredménnyel érettségizett, alig 18 pontot veszített tehát a maximálisan elérhető 500 pontból, ötödik érettségi tárgyként pedig még csak nem is a testnevelést választotta, hanem az informatikát.

"Segítettek azért a sporteredmények is, és az, hogy oroszból is van nyelvvizsgám" - jegyzi meg szerényen.

Egyenesen Amerikába

A kiváló érettségi eredmények ellenére a középiskola után Arshak nem jelentkezett magyar egyetemre. Helyette a saját kezébe vette az irányítást és a hozzá hasonló élsportolók példáját követve több amerikai egyetemet is felkeresett, többek között a Yale Egyetemet is.

"Körülbelül olyan két évvel ezelőtt láttam egy videót interneten, amiben bemutatták a jelentkezés folyamatát, ami egyébként a sportolók esetében egy viszonylag egyszerű történet. Csak kapcsolatba kell lépni a kiválasztott intézmény edzőjével és e-mailt küldeni neki az eddig elért sport- és tanulmányi eredményekről"

- meséli.

Emlékei szerint ekkor körülbelül harminc különböző egyetemnek írt, melyek közül több is érdeklődést mutatott iránta és kapcsolatba lépett vele, a Yale Egyetem pozitív visszajelzésekor viszont eldőlt, hogy ez lesz az az intézmény, amit választani fog, ha a kiváló sporteredményeken kívül teljesíteni tudja a felvételi követelményeket.

Ebbe beletartozik többek között az amerikai "érettségi vizsga" megírása, lehetőleg kiváló eredményekkel, valamint az előírt angol nyelvi követelmény teljesítése, és több személyes - Arshak esetében online - beszélgetés a Yale Egyetem edzőjével. Ebből nagyjából fél év leforgása alatt 10-20 is volt, az intézmény edzője ugyanis szerette volna minél jobban megismerni a Yale Egyetem potenciális új "bulldogját" (a bulldog a Yale Egyetem sportolóinak szimbóluma), és nyomon követni a fejlődését és a versenyeredményeit.

A várva várt vastag boríték pedig hamarosan postai úton meg is érkezett, benne a levéllel, egy plüss bulldoggal, és természetesen a hatalmas betűkkel írt igennel, ami szerint Arshak 2024 őszétől Yale Egyetem csapatában és színeiben úszik és tanul, mindezt ráadásul ösztöndíjjal.

"Mint minden sportolónak, nekem is az az álmom, hogy kijussak az olimpiára és azon minél jobban szerepeljek, így az elkövetkezendő négy évben azon fogok dolgozni, hogy jól tanuljak, mellette pedig elérjem az ehhez szükséges szintet"

- mondja.

Az amerikai egyetemi sport pedig ehhez tökéletes terepet biztosít, Arshak szerint ugyanis körülbelül kéthetente vannak versenyek, amiken a különböző egyetemek sportolói mérettetik meg magukat, a tanulmányait pedig ott is napi két edzés mellett folytatja majd. Reményei szerint ugyanakkor ezeket ott könnyebb lesz összeegyeztetni, mivel az órarendjét maga állíthatja össze - amihez ráadásul segítséget is nyújt az intézmény - a napi két edzés közül pedig az egyik úszás lesz, a másik pedig konditermes testedzés, míg Magyarországon általában a napi két úszás után jött a kondizás is.

És hogy mit fog tanulni?

Az amerikai egyetemi rendszer szerint ezt még van két éve eldönteni, a hallgatóknak ugyanis ott csak a második évükben kell meghatározniuk, hogy pontosan miből is szeretnének diplomát szerezni. Addig, amíg ezt pontosan nem tudják, elég tudniuk azt az irányt és tantárgyakat, amik érdeklik őket, és olyan alapozó tárgyakat elvégezniük, amik tágabb képet nyújtanak nekik ezekről, és a későbbi döntésükben is segíthetnek.

"Őszintén szólva még nem tudom, hogy pontosan mit tanulnék majd, mert nagyon sok dolog tetszik nekem. Szeretem a biológiát, de szeretem az úgymond pénzügyet is, a matematikát is. Emiatt nagyon jó, hogy csak a második év után kell dönteni, hiszen a Yale Egyetemen több mint 80 különböző diplomát lehet szerezni" - részletezi Arshak, aki várhatóan augusztusban költözik ki az Egyesült Államokba.

Addig pedig, hogy ne essen ki a tanulásból, az edzések, edzőtáborok és versenyek mellett jelenleg spanyolul tanul.