Megvan, ki lesz a Tisza oktatási minisztere
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
A hallgatók a korábban elvégzett kurzusokat, tanfolyamokat, sőt még a céges képzéseiket is kreditekre válthatják, ha azok témája passzol a szakhoz, de az egyetemek elismerik a releváns munkatapasztalatot is - ezzel több (kétéves) gazdasági mesterképzést akár egy évre is le lehet rövidíteni. Akinek nincs mit elismertetnie, az is felgyorsíthatja a diplomaszerzést, és egy év kemény tanulással kétévnyi tananyagot is letudhat. Jó sok időt és pénzt spórolva.
Ellátásilánc-menedzsment, marketing, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás – ezen a három szakon kínál rövidített mesterképzést a Budapesti Gazdasági Egyetem. Az egyébként kétéves szakot azok végezhetik el „gyorsítottan”, akiknek korábbi tanulmányait vagy munkatapasztalatát kreditekkel ismeri el az intézmény – olvasható az egyetem oldalán.
Nem ez az egyetlen felsőoktatási intézmény, amely rövidített szakokat kínál a gazdasági területen továbbtanulóknak. Korábban már írtunk arról, hogy a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán a marketing, a pénzügy, valamint a vezetés és szervezés, a Budapesti Corvinus Egyetemen pedig az ellátásilánc-menedzsment, a közgazdálkodás és közpolitika, a nemzetközi gazdasági és gazdálkodás, valamint a marketing szakot rövidíthetik le a hallgatók.
Gyorsítósáv
Persze nem mindenki szerezhet újabb diplomát „gyorsítottan”, az egy év alatt elvégezhető mesterszakokat hirdető egyetemek mind kiemelik tájékoztatójukban, hogy korábbi tanulmányokkal és releváns munkatapasztalattal lehet lerövidíteni a kétéves képzést.
A Pécsi Tudományegyetem három gazdasági mesterképzésén például legfeljebb 30 kreditet lehet szerezni a különböző kurzusokon, tanfolyamokon, vállalati képzéseken, egyetemi kurzusokon megszerzett releváns ismeretekkel. Azokat a képzéseket veszik figyelembe, amelyek az adott szakhoz kapcsolódnak, számonkéréssel végződtek, és teljesítésüket oklevéllel, bizonyítvánnyal vagy kreditigazolással támasztja alá a hallgató. Maximum 30 kreditet ér a területhez kapcsolódó munkahelyi tapasztalat is, ehhez részletes munkaköri leírást kérnek. Azt a tanulmányi bizottság dönti el, hogy ezzel a munkatapasztalattal milyen kompetenciákat szerezhettek meg a hallgatók, és milyen tárgyakat tudnak így kiváltani.
Ez azt jelenti, hogy ha egy hallgató mindkét lehetőséget maximálisan kihasználja, a 120 kreditből 60 kreditet már meg is szerzett, vagyis csak két félévnyi tantárgyat kell elvégeznie. A pécsi egyetemen egyébként nem kell előzetesen elismertetni a munkatapasztalatot és a különböző kurzusokat, azokat a képzéssel párhuzamosan is meg lehet szerezni (például úgy, hogy valaki heti három napot dolgozik, két napon pedig egyetemre jár).
A Budapesti Gazdasági Egyetem oldalán is részletesen felsorolják, milyen dokumentumokat lehet benyújtani a lerövidített marketing, ellátásilánc-menedzsment, illetve nemzetközi gazdaság és gazdálkodás képzéshez – ilyenek a szükséges kreditek igazolásához a tantárgyi tematikák, a munkáltatói igazolás a munkakör megjelölésével, illetve felsőoktatási vagy vállalati kurzusok, tanfolyamok elvégzéséről szóló igazolások, egyéb tudást igazoló dokumentumok.
A Budapesti Corvinus Egyetemen egyelőre négy szakot lehet egy év alatt elvégezni – beszámítható releváns szakmai tapasztalatnak tartanak minden olyan tudást, ami illeszkedik az adott képzéshez. Ilyen a munkavégzés, szakkollégiumi kurzus, szakirányú tanfolyam, TDK-kutatás a kurzus témájában, felvételire előkészítő kurzus, korábban a Corvinuson vagy más egyetemen szerzett, elismerhető kredit.
A Corvinus stratégiai vezetője nemrég egyébként arról beszélt, hogy 2024-től még több ilyen képzést indítanának, ahol már nem lesz szükség korábban megszerzett kreditek beszámítására – ehhez azonban jogszabályi feltételek teljesülésére is szükség van.
És ha nincs releváns tapasztalat?
Akkor sem lehetetlen lerövidíteni a képzést – korábban a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának dékánja beszélt arról az Eduline-nak, hogy ha valakinek nincs releváns munkatapasztalata, és korábban elvégzett kurzusokat sem tud elismertetni, viszont egy évet teljes egészében a tanulásra tud szánni nappali tagozaton, akkor két félév alatt megszerezheti a mesterszakos diplomát.
A 120 kreditet akár ennyi idő alatt is össze lehet gyűjteni, a gazdasági mesterszakokon ugyanis jellemzően nincsenek egymásra épülő tantárgyak – viszont a szokásosnál több tantárgyat kell felvenni. Ehhez a PTE-n úgy alakítják a mesterszakok órarendjét, hogy a különböző évfolyamok órái ne ütközzenek egymással.
Ezt az utat az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara is ajánlja a hallgatóknak – azt írják, hogy aki gyorsítani szeretne, két évnél rövidebb idő alatt is elvégezheti a kar hat mesterszakját.
„Viszont ehhez a tanulásra kell fókuszálni, és így az már nehezebben egyeztethető össze a munkával. Ebben az esetben lényegében egyszerre teljesíthető a két tanév, amelyhez intenzív tanulás és keményebb számonkérési időszak tartozik. A gyorsított tanulmányokhoz nincs szükség előzetes engedélyeztetésre” – írják, hozzátéve azt is, hogy a dolog fordítva is működik. Vagyis ha valaki munka mellett nem tud a mintatanterv szerint haladni, nem kell megszakítania a tanulmányait, az ajánlottnál hosszabb idő alatt is megszerezheti a diplomát.
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Történelem az irodalomban, költői hitvallás Babits költészetében – többek között ilyen témák is szerepeltek az érettségin magyarból az esszék között az elmúlt években. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a magyarérettségi pontozásáról, a műértelmezésről és az esszéfeladatról.
A tankerületi rendszer felszámolásától az önálló oktatási minisztériumon át az egyetemi autonómia visszaállításáig radikális változásokat ígér a Tisza Párt. A kérdés már csak az, hogy ezekből mi valósulhat meg rövid időn belül, és melyik az, ami inkább hosszabb távú projekt.
Szalai Zoltán ma állománygyűlést hívott össze, mert sok dolgozó érdeklődött, hogy mi lesz az intézmény sorsa a választás után. Azt mondta, folytatják a munkát, nem terveznek leépítéseket, és mindenkit arra kért, dolgozzanak tovább a megszokott módon.
Az alsó tagozat végén a diákok mintegy 45 százaléka nem éri el a második képességszintet, vagyis lényegében funkcionális analfabéta a 2025-ös kompetenciamérés eredményei szerint.
„Egy perc alatt megoldjuk” – így nyilatkozott Magyar Péter februárban arról, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat. Ezzel a magyar felsőoktatás egyik legégetőbb kérdését oldanák meg.
Tavaly a 71 ezer vizsgázóból több mint 500-an nem mentek át, közülük sokan a szóbelin nulláztak, de olyan is akadt, aki jó írásbeli eredmény ellenére bukott meg.