Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nem kém a vasárnap Egyiptomban őrizetbe vett Ilan Grapel amerikai-izraeli állampolgár - jelentette ki kedden Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter egy interjúban.
Liberman a hadsereg rádiójának adott interjúban hangsúlyozta, hogy a 27 éves Grapelnek "semmilyen hírszerzési ügynökséghez nincs köze, sem Izraelben, sem az Egyesült Államokban, de még a Marson sem". Az egyébként Atlantában jogot tanuló diák őrizetbe vételét a külügyminiszter "félreértésnek vagy bizarr magatartásnak" nevezte az egyiptomiak részéről, és kifejezte reményét, hogy "ez a történet mihamarabb véget ér". Izrael már elküldte az ügy tisztázását segítő dokumentumokat Egyiptomnak - tette hozzá.
Az egyiptomi hírügynökség hétfői információi szerint a nyomozás során megállapították, hogy Grapel nem sokkal a kormányellenes tüntetések kezdete előtt érkezett Egyiptomba, s aztán minden nap megjelent a Tahrír téren, hogy ott szabotálja a forradalmat, "lázadásra bujtogasson, rosszindulatú pletykákat terjesszen, és összecsapásra buzdítsa a felkelőket a fegyveres erőkkel, illetve erőszakos cselekedetekre beszélje rá őket". Több száz hallgatót menekítettek ki az amerikai egyetemek Egyiptomból a Tahrír téri tüntetések idején - összefoglalónkat itt olvashatod el.
A 15 napra őrizetbe vett Grapel családja és egyetemi csoporttársai is megerősítették, hogy az egyiptomi hatóságok állításaival ellentétben a közel-keleti események iránt élénken érdeklődő fiú csak májusban érkezett Kairóba, nem pedig januárban, a tüntetések kezdetén. A jogászhallgató azért utazott az észak-afrikai országba, hogy egy jogsegéllyel foglalkozó szervezetnél töltse nyári gyakorlatát.
Mióta Hoszni Mubarak elnököt február elején a felkelőknek sikerült elűzniük, a hadseregből kikerülő új vezetők többször figyelmeztettek arra, hogy meg nem nevezett "idegen" elemek megpróbálhatják destabilizálni az országot. Izrael attól tart, hogy eddig kiegyensúlyozottnak nevezhető kapcsolata Egyiptommal megromlik az új vezetés hozzáállása miatt.