Erzsébet Egyetem lesz a Pécsi Tudományegyetemből? Újra nevet változtatnának

Nevet változtathat a jövőben a Pécsi Tudományegyetem (PTE), hogy jobban felhívja magára a jelentkezők figyelmét - közölte szerdán a Pécsi Újság internetes hírportál.

  • Eduline

Komlósi László Imre általános rektorhelyettes a portál információját megerősítve azt mondta: egyetemi körökben komolyan felmerült a névváltoztatás gondolata. Úgy vélte, most, amikor a kormány elképzelései szerint egyetemeket választanának szét, egy híres személyiség nevét viselő intézmény talán jobban felhívhatja magára a jelentkezők figyelmét.

 

Hozzátette, az elnevezés kérdése hamarosan nyílt téma lesz az egyetem vezetésében. Korábban szóba került a Janus Pannonius vagy az Erzsébet Egyetem név is, utóbbi azért, mert jövőre lesz száz éve, hogy megalapították a PTE jogelődjének számító intézményt. Megjegyezte, egy-egy városhoz köthető híres személyiségek neveit viselő egyetemek főleg Ausztriában és Németországban népszerűek.
A Pécsi Tudományegyetem egyik épülete - ismét változtatnak a nevén
Wikipedia

Komlósi László Imre kitért arra, hogy Pécshez kötődő neves személyiségekből, tudósokból nincs hiány, így biztosan lesz majd olyan megoldás, amely mindenkinek megfelel. Megjegyezte, hogy az építés előtt álló természettudományi kutatóközpontnak, a Science Buildingnek is érdemes lesz "igazi nevet" adni.

 

A Pécsi Újság.hu utalt arra, hogy az ország első egyetemeként 1367-ben alapított PTE-nek nem ez lenne az első névváltoztatása. A jelenlegi intézmény hivatalosan az 1912-ben, Pozsonyban alapított Magyar Királyi Erzsébet Egyetem jogutódjaként működik. "Átmenetileg" történő Pécsre költöztetéséről a trianoni területelcsatolások után, 1921-ben döntött az akkori magyar vezetés. Az egyetem csak két évvel ezután kezdhette meg működését, később felvette Janus Pannonius nevét, s egészen az ezredfordulóig viselte azt. Azóta Pécsi Tudományegyetemként ismert.

 

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Debrecenben is szóba került az egyetem átnevezése, többen azt javasolják, hogy az intézmény ismét Kossuth Lajos nevét vegye fel. A névváltoztatás egyébként több tízmillió forintba is kerülhet.

eduline/MTI 

 

Hozzászólások

Hiába sokszoros a túljelentkezés, évek óta gyakorlatilag ugyanannyi a férőhely a hat-és nyolcévfolyamos gimnáziumokban

25 962 diák tanult hat-vagy nyolcosztályos gimnáziumban a 2024/2025-ben, amely nagyjából megegyezik az előző tanévek adataival – derült ki a KSH adataiból. Annak ellenére nem emelkedett a férőhelyek száma, hogy a „kisgimnáziumi” férőhelyek után óriási az igény. A tavalyi felvételi eljárásban volt olyan topgimnázium, ahol az egyik tagozatra mintegy tízszeres volt a túljelentkezés.

Ingyenes próbaérettségi 2026: az összes feladatlap és megoldókulcs egy helyen

Február 14-én több száz diák írta meg a Studium Generale próbaérettségijét az ország több pontján. A diákok matekból, történelemből és pénzügyi-számvitel ügyintézésből mérettethették meg magukat közép- és emelt szinten is az éles érettségi vizsgához hasonló szituációban. Mutatjuk a feladatlapokat és a megoldókulcsokat, ha lemaradtatok a próbavizsgáról, de otthon tesztelnétek a tudásotokat.

Felvételi 2026: mi következik a jelentkezés után?

Február 15-én zárul le a 2026-os általános felvételi eljárás jelentkezési időszaka. Eddig dönthetik el a felvételizők, mely egyetemekre és milyen szakokra nyújtják be jelentkezésüket. A felsőoktatási felvételi folyamata azonban még korántsem ért véget: a ponthatárokat várhatóan 2026. július 21-én hirdetik ki, addig pedig több fontos határidő és teendő vár a jelentkezőkre.