Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A The Guardian angol napilap minden évben csokorba szedi a legjobb angol egyetemek listáját, amelyen immár a hatodik éve az Oxford Egyetem foglalja el az első helyet. A 118 intézményt tartalmazó listán a jobb poziciókért komoly küzdelem folyik az iskolák között, mivel mindenki tudja hogy egy látványosabb zuhanás vagy előretörés a listán azonnal felkelti a figyelmet és ez a következő év jelentkezési statisztikáin is meglátszódhat.
Az idei listán a harmadik helyen levő Warwick University például felcserélte a helyét a negyedik helyen lévő St Andrews Universityvel, az ötödik helyre pedig felkúszott az University College London.
A tízes listán szerepel még:
6. a Lancaster University, amelyik a 16. helyről érkezett erre az előkelő helyre, 7. az Imperial College London, amely egyet lépett előre, 8. a London School of Economics and Political Science, amely vissza esett az 5.helyről 9. és a Loughborough Univeristy, 10. meg a York University, amelyek egy-egy lépcsőt haladtak a ranglétrán előre.
A táblázat egyedülálló a maga nemében, mert a The Guardian – más felmérésekkel ellentétben, amelyek leginkább az egyetemek által leadott adatok alapján minősítenek – főleg azt nézi, hogy a diákok mennyire elégedettek. Angliában minden egyetemi tanuló véleménye számít, és a National Student Survey kérdőívet minden végzős névtelenül kitöltheti, ha akarja (ez persze nem kötelező de a diákok általában élnek a lehetőséggel). A NSS kérdéssorozatai azt próbálják kideríteni, hogy mennyire elégedettek a diákok az általuk választott felsőoktatási intézményekkel, és mi az, amin a véleményük szerint javítani kellene. A kérdőívek feldolgozását természetesen egy független cég, az Intelligent Metrix végzi és az eredményt tőlük kéri le a Guardian.
Ezek mellett az adatok mellett persze más tényezőket is figyelembe vesz a szerkesztőség. Az is számít, hogy mennyi pénzt áldoz az intézmény a tanulókra, hogy mennyibe kerül a tanulónak egy év az adott egyetemen, hogy milyen arányba van a személyzet a tanulók számához képest, hogy milyenek a karrier lehetőségek egy-egy egyetemről kikerülve és hogy milyen érdemjegyet kell a tanulóknak megszerezni ahhoz, hogy megfelelő munkalehetőséghez jussanak. Az ilyen információk kulcsfontosságúak annak a 600 ezer tanulónak, aki nekivág a jelentkezésnek, mert a bejutás a szakértők szerint évről évre egyre nehezebb.
A The University Guide weboldalán további információkat olvashatunk az intézményekről, és az intézmények szelektálhatóak fakultáció szerint is. A további táblázatok megmutatják, hogy mely egyetemek jeleskednek a különböző fakultációkon, és melyek azok a tárgyak, amelyekben az intézmény gyengélkedik. Oxford például kitűnő az orvostudományban, a matematikában, az irodalomban, a modern nyelvekben, jogban, a politikában és gazdaságban. Az University College London egyetemén pedig nagyon jó a pszichológia, a tervezés és a művészeti képzés. A legjobb üzleti és cégvezetői kvalitásokat a Warwick adja, de ez az intézmény gyengélkedik az orvostudományokban és Bristolnak sem az orvosképzés az erőssége.
Úgy tűnik, hogy minél többet költ egy egyetem a tanulóira, annál elégedettebbek a tanulók, noha a lista azt is figyelembe veszi, hogy néhány szakon – például a mérnökin – a képzés viszonylag olcsón megoldható. Ami a karrierlehetőségeket illeti, ebben az Imperial College London az első, ahol 6 hónappal a diploma után, a tanulók 86%-a talált megfelelő állást vagy folytatta tovább a tanulmányait, az Imperialt követi a Robert Gordon University 82%-os foglalkoztatottsággal, és meglepő módon Oxford, Bath és Cambridge csak ezután következik ( 81, 79, 78%-kal).