Ha diplomáztatok, de szeretnétek szakmát tanulni, vagy nem sikerült a felvételi, és nem akartok kiesni a rutinból? Ilyenkor érdemes megnézni az OKJ-s képzéseket. Öt fontos dolgot emeltünk ki, amit érdemes tudnotok, mielőtt képzést választanátok.
1. A diplomások is két OKJ-s szakmát szerezhetnek ingyen
Akkor is jelentkezhettek OKJ-képzésre nappali tagozatra, ha van már diplomátok, de nem léptétek túl a korhatárt. Ilyen esetben az sem számít, hogy államilag finanszírozott képzésen szereztétek meg a diplomátokat.
2. Nem vesznek el a kedvezmények
Az ingyenes OKJ-s képzések iskolarendszerűek, ezért diákigazolványt igényelhetnek a tanulók. Nappali tagozaton nappalis, esti tagozaton estis diákigazolványt.
Hol érdemes elkezdeni a keresgélést, ha államilag támogatott formában szeretnétek tanulni egy OKJ-s képzésen? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk. Szeretnék elvégezni két OKJ-s képzést az érettségi után. Úgy hallottam, ezt megtehetem államilag támogatott formában. Hol találok ingyenes OKJ-s képzéseket? Az első és a második szakképesítés megszerzése valóban ingyenes, vannak azonban feltételek, amelyeknek meg kell felelni ahhoz, hogy ingyen tanulhassatok.
3. Sajnos nem minden OKJ-s képzés ingyenes
A felnőttképzéseket nem iskolarendszerű oktatásban hirdetik meg, ezért nem is ingyenesek, és nem jár a tanulóknak diákigazolvány sem. Persze van előnye is, hiszen rugalmasabb időbeosztásban, rövidebb idő alatt szerezhettek szakmát, mint az ingyenes, iskolarendszerű képzéseken.
4. Ha jól tanultok, jól is járhattok
A hiányszakmákat tanuló diákok tanulmányi eredményeiktől függően ösztöndíjat kaphatnak. A hiányszakmák listáját minden évben a megyei fejlesztési és képzési bizottságok állítják össze.
5. Jól kell időzíteni a választást
Ha nem kerültetek be egyetemre vagy főiskolára, akkor érdemes időben dönteni. Az ingyenes OKJ-képzések szeptemberben indulnak, vagy keresztféléves képzések esetén februárban.
Szívesen tanulnátok szakmát, de nem tudjátok, pontosan hogyan is működik az OKJ-s rendszer? Most összegyűjtöttünk pár fontos kérdést, amire érdemes tudni a választ, mielőtt belekezdenétek. Milyen formában zajlanak szakképzések? A szakképzési rendszer több formában ad lehetőséget a szakmát tanulóknak az oklevelek megszerzésére: a közoktatás részét képező iskolai rendszerű szakképzés, az iskolarendszeren kívüli szakképzés keretei között.