Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A Rocket Girls rendszeresen mutat be olyan nőket, akiknek tudományos eredményei megváltoztatták a világot.
Péter Rózsa matematikus nevét kevés magyar intézmény viseli, pedig a 20. század egyik legnagyobb, nemzetközileg jegyzett magyar tudósa volt - előtte tiszteleg a Huffington Post és a Rocket Girls. Utóbbi egy társadalmi kezdeményezés, mely arra szeretné ösztönözni a nőket, hogy a tudomány területén se féljenek kiteljesíteni önmagukat.
A matematikus 1905-ben született Budapesten, zsidó családban. Bár származása és neme miatt is hátrányokkal kellett szembenéznie, de bekerült a Budapesti Tudományegyetemre. Balszerencséjére a felvételije idején már élt a zsidók számára hátrányos Numerus Clausus, az etnikumokra szabott létszámkorlát is, mégis sikerült bejutnia.
1927-ben szerzett oklevelet matematika-fizika szakon, bár korábban sokáig inkább a kémia érdekelte. Két évig munkanélküliként élt, majd állást kapott egy középiskolában, azonban 1939-ben ezt a munkát is meg kellett szakítania, ugyanis a zsidó származása miatt megtiltották számára a tanítást, gettóba is zárták.
A háborút követően megnyílt előtte minden kapu, ami addig zárva volt. 1947-ben az ő vezetésével hozták létre a Budapesti Tanérképző Főiskola matematika tanszékét, melyet 1955-ig vezetett - 1952-ben szerezte meg doktori címét. Onnan váltott az ELTE-re, ahol 1975-ig tanított professzorként. 1973-ban lett levelező tagja a Magyar Tudományos Akadémiának.
Matematikában - Kalmár László hatására - a rekurzióelmélet kiváló művelője lett. Ő készítette a rekurzív függvényekről szóló első monográfiát, a tudományterületén az általa egyszerűsített Ackermann-függvényt általánosan használják.
A közemlékezett nem ezt a képet őrzi róla, hanem elsősorban tanító hozzáállását. A közoktatásban és az egyetemen szerzett oktatói tapasztalatai szolgáltatták a hátterét, hogy tankönyveket írjon, valamint játékos formában terjessze a matematika világát. Elhivatott volt abban, hogy a humán beállítottságú emberekkel is megismertesse a matematikát. A Játék a végtelennel a mai napig időtálló ismertető könyv.