Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Kik írhatják egy órával tovább az írásbeli érettségit? Kik vizsgázhatnak szóban? Ki kérhet tíz perc pihenőidőt kérni a tételhúzás előtt? Utánajártunk, milyen mentességeket lehet kapni az érettségin.
A mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékosok, illetve a halmozottan fogyatékos tanulók, az autisták és a súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral küzdők különféle könnyítéseket kaphatnak. Az írásbeli vizsgára akár egy órával hosszabb időt is kaphatnak, a szóbelin pedig húsz perccel több idejük van a felkészülésre.
Ha a középiskolában osztályzatokkal értékelték a munkájukat, az érettségin mentesülhetnek az értékelés alól, és azt is lehetővé kell tenni, hogy azt az eszközt - például a számítógépet - használhassák a vizsgán, amit az iskolában is, a tanórákon. Emellett az írásbeli vagy a gyakorlati vizsgát szóbeli vizsgával is kiválthatják, vagy a szóbeli helyett írásban is vizsgázhatnak.
Ha a sajátos nevelési igényű tanuló azt választja, hogy az írásbeli vizsgát szóban teszi le, akkor két tételt kell húznia, és mindkettőt legalább 12 százalékra teljesítenie ahhoz, hogy kettest kaphasson. A második tétel kihúzása előtt legalább tíz perc pihenőidőt kérhet, de nem hagyhatja el a termet.
Amennyiben a szóbeli vizsgát írásban teszi le, a vizsgatétel kihúzása után külön helyiségben, felügyelő tanár mellett kell elkészíteni a dolgozatot - erre középszinten harminc percet kell biztosítani. Fontos: egyik mentesség sem automatikus, mindegyikről egyeztetni kell az intézmény vezetésével.
Országos tanulmányi versenyen elért helyezés
Azok is felmentést kapnak egy-egy vizsga alól, akik az érettségi előtt tanulmányi versenyen helyezést értek el, tehát már bizonyították szaktárgyi tudásukat. Fontos: ez csak azokra vonatkozik, akik a 2007/2008-as tanévben vagy korábban az országos középiskolai tanulmányi verseny döntőjébe jutottak, az elért eredmény alapján középszintű vagy emelt szintű érettségit kapnak. Azt, hogy a döntős versenyzők közül hányan kaphatnak emelt szintű, és hányan középszintű érettségit, az OKTV 2007/2008. tanévi versenykiírása határozza meg.
Egyéni adottságok
Abban az esetben, ha a tanuló egyéni adottsága szükségessé teszi a felmentést, az igazgató mentesítheti a vizsga egésze vagy része alól - ilyenkor a diák egy másik tárgyat választhat.
Beilleszkedési, tanulási, vagy magatartási nehézség
Az a tanuló is mentességet kaphat, aki az életkorához képest jelentősen alulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, magatartásszabályozási hiányosságokkal küzd, nehezen megy neki a beilleszkedés, vagy a személyiségfejlődése során lépnek fel gondok - de ezek ellenére még nem minősül sajátos nevelési igényűnek.