Megvannak a középszintű magyarérettségi szövegalkotási feladatai: a diákok választhatnak, hogy egy Seneca-idézettel kapcsolatban érvelnek, egy Bodor Ádám-novellát elemeznek, vagy Tóth Árpád és Jékely Zoltán egy-egy versét hasonlítják össze.
A középszintű írásbeli első, szövegértési részének nem hivatalos megoldása
A második, szövegalkotási rész nem hivatalos megoldása
A középszintű magyarérettségi hivatalos megoldása
Az emelt szintű magyarérettségi hivatalos megoldása
A diákoknak egy Seneca-idézet alapján kell érvelniük az időhöz való viszonyról, vagy Bodor Ádám Állatkert című novelláját kell elemezniük, illetve választhatták az összehasonlító elemzést is, amelyben Tóth Árpád Elégia egy rekettyebokorhoz és Jékely Zoltán Az ég játékai című versét kellett összevetniük.
Percről percre a magyarérettségiről
Az első, szövegértési részben Grendel Lajos A modern magyar irodalom története című művének bevezetőjét kapták a diákok.
Nem minden kérdés egyértelmű az első részben egy szaktanár szerint.
Ezzel a feladattal több tízezer diák járt jól.
A középszinten érettségizők száma több mint tízezerrel csökkent négy év alatt, emelt szinten viszont egyre többen vizsgáznak.
Érthetetlen kérdések, kevés idő - kiverte a biztosítékot a középszintű írásbeli első része.
Az eduline által megkérdezett diákok is számítottak novellaelemzési feladatra - a kétszintű érettségi 2005-ös bevezetése óta a legtöbbször novellát is elemezhettek a középszinten írásbelizők -, amit a ballada- vagy költeményelemzésnél könnyebbnek tartanak. Jól látható trend, hogy ha novellát is kapnak a diákok, általában kortárs, esetleg olyan XX. századi szerző művét választja a tételkészítő bizottság, aki nem része a törzsanyagnak. Így történt az idén is.
Aki az évfordulókban reménykedett - Kosztolányi Dezső 130, József Attila 110 éve született -, annak az idei érettségin is csalódnia kellett: Szabó Roland tanár szerint ezek a kétszintű érettségi bevezetése óta nem mérvadóak. A pedagógus az idei középszintűn Radnóti Miklósra és Pilinszky Jánosra számított: ezzel szemben olyan szerzőket kaptak a diákok, akik eddig a középszintű érettségin 2005 óta még nem fordultak elő. A korábbi évek szövegeit itt nézhetitek meg.
A középszintű vizsga szövegalkotási része minden évben három típusfeladatból áll - egy érvelésből, egy műelemzésből és egy összehasonlító elemzésből -, ezek közül kell választani egyet. Az érettségizőknek egy 500-1500 szavas fogalmazást kell írniuk, a terjedelem független attól, melyik téma mellett döntenek.
Az esszéfeladat megoldására legfeljebb 60 pontot lehet kapni - a tartalomra 20, a szerkezetre és a felépítésre 20, a nyelvi minőségre szintén 20 pont jár. A középszintű magyarérettségin összesen 15 pontot lehet veszíteni helyesírási hibákkal, míg a rendezetlen íráskép miatt 3 pontot vonhatnak le a javítótanárok. Viszont végig lehet használni helyesírási szótárt, és mivel a fogalmazás megírására három órát kapnak a diákok, lesz idejük kikeresni a nehezebb szavakat.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|