Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Milyenek voltak a ponthatárok a legnépszerűbb osztatlan szakokon 2012-ben? Mekkora esélyetek van bekerülni állami ösztöndíjas vagy önköltséges képzésre? Megnéztük az öt legnépszerűbb osztatlan képzés tavalyi ponthatárait és jelentkezési adatait.
Az idei felvételin a legnépszerűbb osztatlan szak a jogászképzés lett: összesen 3278-an, első helyen 2469-en jelölték meg ezt a szakot, állami ösztöndíjas képzésre pedig 2082-en jelentkeztek. A jogász is a tizenhat szak között van, amelyeken központi ponthatárokat határoztak meg: annak, aki állami ösztöndíjas helyre szeretne bekerülni, legalább 465 pontot kell gyűjtenie.
2012-ben csak az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen indult jogászképzés állami ösztöndíjas formában. Az ELTE támogatott képzésén 467, az önköltségesen pedig 350 volt a ponthatár. A Pázmány állami ösztöndíjas képzésére jelentkezőknek 455, az önköltségeseknek 240 pontot kellett gyűjteniük.
Önköltséges képzésen a Debreceni Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen 240, a Miskolci Egyetemen 252, a Széchenyi István Egyetemen pedig 242 volt a ponthatár.
Tanári képzések
A második legnépszerűbb osztatlan képzés az idén az osztatlan tanári képzés: összesen 2603-an, első helyen 1315-en, állami ösztöndíjas képzésre pedig 2560-an adták be a jelentkezésüket. A tanárképzés a 2013/14-es tanévben alakul át: osztatlan, 4+1, illetve 5+1 szakon tanulnak majd a hallgatók, és visszaáll a kétszakos rendszer. A részleteket itt olvashatjátok.
A legtöbben, 279-en történelem és állampolgári ismeretek szakra jelentkeztek, a második az angol nyelv és irodalom lett 246 felvételizővel, a harmadik pedig a matematikatanár szak, amelyre 241-en adták be a jelentkezésüket. A legnépszerűbb tanárképzések listáját itt nézhetitek meg.
Orvos, gyógyszerész, fogorvos
A tizenhat szak kivételével - az osztatlan képzések közül csak a jogász tartozik ide - a felvételizők tanulmányi eredménye és az intézményi kapacitás dönt arról, ki jut be az adott szakra. Aki eléri a 240-es minimumponthatárt, és pontszáma alapján belefér a kapacitásba, állami ösztöndíjas helyet szerez. A budapesti egyetemek kapacitásszámait itt, a vidéki intézményekét pedig itt nézhetitek meg.
Az idén a harmadik legnépszerűbb osztatlan képzés az általános orvosi: összesen 2476-an, első helyen 1881-en, állami ösztöndíjas képzési formára pedig 2454-en jelentkeztek. A Debreceni Egyetem támogatott képzésére tavaly 415, az önköltségesre 407 ponttal lehetett bekerülni. Szinten 415 pontot kellett gyűjtenie annak, aki a Pécsi Tudományegyetemen szerette volna állami ösztöndíjas formában elkezdeni a tanulmányait, az önköltséges képzés ponthatára pedig 408 pont volt. A Semmelweis Egyetemre 435, illetve 427, a Szegedi Tudományegyetemre pedig 421, illetve 403 ponttal lehetett bejutni.
Kövessétek velünk a ponthatárhúzást
Bár az idei Pont Ott Parti elmarad, velünk nem maradtok le a ponthatárhúzásról. Csatlakozzatok Facebook-eseményünkhöz, hogy elsőként értesüljetek a legfontosabb információkról.
Osztatlan gyógyszerészképzésre összesen 1115-en, első helyen 388-an felvételiznek, állami ösztöndíjas képzési formára pedig 1105-en adták be a jelentkezésüket. A Szegedi Tudományegyetemen az állami ösztöndíjas képzéshez 2012-ben 389, az önköltségeshez 251 pont kellett. A Semmelweis Egyetem képzésére 403, illetve 426 ponttal lehetett bekerülni. Annak, aki a Pécsi Tudományegyetem állami ösztöndíjas gyógyszerészképzésére jelentkezett, 395 pontot kellett összegyűjtenie, az önköltséges képzés ponthatára pedig 310 volt. A Debreceni Egyetemen a támogatott és a fizetős képzéshez is 398 pont kellett.
Az ötödik legnépszerűbb osztatlan képzés az idén a fogorvosi: összesen 807-en, első helyen 532-en, állami ösztöndíjas képzésre pedig 788-an jelentkeztek. A Debreceni Egyetem támogatott képzésére 423, az önköltségesre 388 ponttal lehetett bejutni, a Szegedi Tudományegyetemen mindkét formában 425 pont volt a limit. A Pécsi Tudományegyetemen 419, illetve 406 volt a ponthatár. Annak, aki a Semmelweis Egyetemen szerette volna állami ösztöndíjas formában elkezdeni a tanulmányait, 438 pontot kellett gyűjtenie, az önköltséges képzés ponthatára pedig 410 pont volt.