Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Államilag finanszírozott jogász- és gazdasági képzésre szinte lehetetlen lesz bekerülni, de a legtöbb diákot vonzó fizetős szakokon is komoly verseny lesz. Milyenek voltak a 2011-es ponthatárok, és mire lehet számítani idén?
A legnehezebb dolguk a gazdaságtudományi képzésekre felvételiző diákoknak lesz: ez a terület – az alkalmazott közgazdaságtan, a gazdaságelemzés, a közszolgálati és a nemzetközi gazdálkodási alapszak kivételével – egyetlen állami ösztöndíjas helyet sem kapott, de idén fizetős helyet sem lesz könnyű szerezni a legnagyobb budapesti és vidéki egyetemeken.
Tavaly az államilag finanszírozott gazdálkodási és menedzsment képzéshez a Budapesti Corvinus Egyetemen kellett a legtöbb pont: az angol nyelvűhöz 459, a magyar nyelvűhöz 457. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 437, a Szegedi Tudományegyetem 402 pont alatt nem vett fel hallgatókat, a Budapesti Gazdasági Főiskolán 401-nél, az Óbudai Egyetemen 395-nél, a Pécsi Tudományegyetemen pedig 397-nél húzták meg a ponthatárt.
A turizmus-vendéglátás tavaly és idén is bekerült a legnépszerűbb szakok közé, a Corvinuson 2011-ben 451 volt a ponthatár. A Budapesti Gazdasági Főiskolán 405 pontra, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán pedig 397 pontra volt szükség. Az összes 2011-es ponthatárt - intézményenként és szakonként - itt nézhetitek meg.
Jogászképzés: határ a csillagos ég
Az államilag finanszírozott jogászképzésen sem jobb a helyzet, mint a gazdaságin: 800 helyett idén csak 100 hallgatót vehetnek fel az egyetemek, azok közül is csak az ELTE és a Pázmány. Az ELTE-n a tavalyinál magasabb ponthatárra számítanak, 475-485 közé saccolják.
Tavaly a legtöbb jogi képzéshez 416 és 418 közötti pontszám kellett: a legmagasabban az ELTE-ÁJK-n húzták meg a ponthatárt, ott 427 pont alatt senkit nem vettek fel. A Károli Gáspár Református Egyetemen és a Miskolci Egyetemen 417, a Debreceni Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen 418, a Széchenyi István Egyetemen pedig 416 volt a küszöb. A jogász- és a gazdasági képzésen várható ponthatárokról szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el.
Műszaki képzések
A műszaki terület 8160 teljes ösztöndíjas és 7600 részösztöndíjas helyet kapott, a jelentkezők száma viszont jelentősen nem nőtt, úgyhogy drasztikus pontszámemelkedésre itt nem kell számítani.
A legnépszerűbb műszaki képzés idén is a gépészmérnöki lett: a jelentkezőknek tavaly legalább 269 pontot kellett gyűjteniük, ennyivel lehetett bekerülni a Pannon Egyetemre. A legmagasabb ponthatárokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és az Óbudai Egyetemen húzták: a BME-n 375, az Óbudai Egyetemen 306 pont alatt senkit nem vettek fel.
A vidéki felsőoktatási intézményekben jóval alacsonyabb volt a ponthatár: a Dunaújvárosi Főiskolára és a Miskolci Egyetemre például már 270 ponttal be lehetett jutni, de a debreceni és a pécsi egyetemen is 271 volt az alsó határ. 2012-es pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatjátok ki.
A tíz legmagasabb ponthatár 2011-ben (államilag finanszírozott képzések)
Képzés
Intézmény
Ponthatár
Felvett hallgatók száma
nemzetközi gazdálkodás
Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
463
117 fő
gazdálkodási és menedzsment
Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
457
132 fő
nemzetközi tanulmányok
Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kar
453
141 fő
kereskedelem és marketing
Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
451
75 fő
turizmus-vendéglátás
Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
451
41 fő
pénzügy és számvitel
Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kar
451
126 fő
alkalmazott közgazdaságtan
Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar
451
54 fő
kommunikáció és médiatudomány
Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kar
451
21 fő
emberi erőforrások
Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar
449
19 fő
gazdaságelemzés
Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdaságtudományi Kar