Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több mint 2500 magyar hallgató tanul német egyetemeken, az alapképzésekért EU-s állampolgárként ugyanis nem kell fizetniük. De milyen költségekkel kell számolnotok, ha Németországban tanulnátok tovább? És milyen a felvételi rendszer?
Van tandíj?
Az alapképzésért egyetlen németországi tartományban sem kell fizetni – persze a tandíjmentesség csak az állami felsőoktatási intézményekre vonatkozik. A különböző mesterképzésekért és felsőoktatási továbbképzésekért az állami egyetemeken is kérhetnek tandíjat, de a szabályok értelmében az összeg szemeszterenként maximum 500 euró, vagyis körülbelül 160 ezer forint lehet.
Vannak egyéb díjak az egyetemeken?
Van, ez az úgynevezett tanulmányi hozzájárulás, vagyis a Studienbeitrag, amely maximum 200 euró lehet szemeszterenként. A Studienbeitrag több költséget is lefed, többek között a menzai étkezést, tömegközlekedést, könyvtárhasználatot és vizsgadíjakat.
Mennyibe kerül az élet egyetemistaként Németországban?
Havi 900-1000 euróba. A lakásbérlés átlagosan 320-330 eurót visz el, a digitális szolgáltatások (telefon, tv, internet) 30 euró, a betegbiztosítás 80 euró. Egyértelműen Köln, Frankfurt, Darmstadt, München és Hamburg a legdrágább, olcsóbb lakhatási körülmények főleg az egyetemi városokban vannak, mint például Jéna. A kollégiumokért kevesebbet kell fizetni, havi 180 euróba kerülnek átlagosan.
Az ösztöndíjak havi 150-200 ezer forintos hozzájárulással könnyítik meg a brit, német vagy más ország egyetemeit választó diákok életét, de a külföldi tanulás még így is a magyar átlagfizetés összegét emészti fel a tandíjon felül.
Hogyan lehet jelentkezni a német egyetemekre?
Külföldi diákként az egyetemek saját regisztrációs felületén kell benyújtanotok a jelentkezést, bár vannak olyan felsőoktatási intézmények, ahová a központi jelentkezési oldalon is jelentkezhettek, ez az uni-assist.de-n (a felvi.hu német testvére).
Melyek a legjobb német egyetemek?
A németországi egyetemek egy része előkelő helyen szerepel a felsőoktatási világrangsorokban - a QS 2019-es világrangsorában a német egyetemek közül a legjobb eredményt a Technische Universität München, a szintén müncheni Ludwig-Maximilians-Universität és a heidelbergi egyetem érte el.
Milyenek a felvételi követelmények?
Ez egyetemenként változik. Néhány egyetem saját vizsgát szervez, adott esetben motivációs levelet is kell írni, de a külföldi középiskolai bizonyítványokat is szokták nézni, főleg, ha érettségi után jelentkeztek.
2017 októbere óta az érettségi követelmények változtak: a kettő helyett egy emelt szintű érettségi kell az öt kötelező érettségi tárgyból: matematika, történelem, magyar, idegen nyelv, választott tárgy. Kivételt képeznek az orvosi, fogorvosi, gyógyszerész és állatorvosi képzések: két emelt szintű érettségi a követelmény a kiválasztott szakon előírt vizsgatárgyakból.
Hogyan igazolhatjátok a németnyelv-tudásotokat?
Különböző német tartományok kultuszminisztériumainak nyelvvizsgáival (Deutsches Sprachdiplom II.), vagy a DSH-vizsgával (német nyelvvizsga a felsőoktatási intézményekbe bejutáshoz külföldi pályázóknak). Ezenkívül a TestDaF és a Goethe Intézet nyelvvizsgáit is elismerik.
A végzősök több mint harmada külföldi egyetemen tanulna tovább - ezzel szembesültek a tanárok több vezető budapesti és vidéki gimnáziumban, a legtehetségesebb diákok közül sokan már a világ legjobb felsőoktatási intézményeiben, például Oxfordban vagy Cambridge-ben kezdik a következő tanévet.