Pénteken a középszintű informatikavizsgával zár az érettségi szezon második hete. Itt vannak a legfontosabb tudnivalók és tippjeink a gyakorlati vizsgához.
Figyeljetek az órára
A középszintű infóérettségi egy gyakorlati vizsga, melynek megoldására 180 percetek van, és összesen 120 pontot szerzhettek vele, míg a júniusi szóbeliért legfeljebb 30 pont jár.
Az írásbelin négy hosszabb feladat van, ezek között szövegszerkesztés (40 pontért), táblázatkezelés (30 pontért) és adatbázis-kezelés (20 pontért) biztosan lesz, illetve vagy prezentációt, vagy grafikát, vagy weblapot kell készítenetek (30 pontért). Utóbbi nem választható feladat, de nem lehet előre tudni, hogy a három közül melyiket kapják az érettségizők. Az elmúlt években a prezentációkészítés fordult elő a legtöbbször: a 2014-es tavaszi érettségin, a 2013-as őszin, és a 2012-es tavaszin is diasort kellett készíteniük a vizsgázóknak, viszont 2013 tavaszán, illetve 2011-ben mindkét vizsgaidőszakban weblapkészítési feladatuk volt. Az előző évek középszintű feladatsorait itt találjátok.
A feladatokat tetszőleges sorrendben oldhatjátok meg, és az időtöket is szabadon oszthatjátok be, arra viszont érdemes figyelnetek, hogy körülbelül mennyit szántok egy-egy feladatra. Az érettségit úgy állították össze, hogy a szövegszerkesztés körülbelül 60 percet, a prezentáció-, grafika- vagy weblapkészítés 40 percet, a táblázatkezelés 50 percet, az adatbázis-kezelés pedig nagyjából 30 percet vegyen igénybe. Ha ettől durván eltértek, azt kockáztathatjátok, hogy a többi feladatra nem jut elég időtök.
Ne késsetek, és vigyetek vonalzót
Az infóvizsgára technikai okok miatt félórával korábban oda kell érni. Ekkor kell elfoglalnotok a rendszergazda által kijelölt gépet, majd megkapjátok a felhasználói adataitokat és azt, hogy hol éritek el a vizsgához szükséges forrásfájlokat, illetve hova kell majd lementenetek a befejezett feladatokat. A vizsga vége előtt tíz perccel a felügyelő tanárnak szólnia kell, hogy mentsétek le a feladatokat, de a biztonság kedvéért érdemes közben is sűrűn menteni.
A középszintű informatikaérettségire egy "segédeszközt" kell vinni, ez a vonalzó - minden egyebet az iskola biztosít. Az nem tudni biztosan, mire való a vonalzó, de hasznát vehetitek például a részfeladatok kihúzásánál is. Utóbbit vonalzó nélkül se felejtsétek el, az infóérettségin ugyanis szövegesen, nem pedig pontokba szedve kapjátok majd meg a részfeladatokat, így amikor végeztek valamelyikkel, mindenképpen húzzátok ki, ezzel biztosíthatjátok, hogy a végén ne maradjon ki egyik feladat se.
Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|