szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akár közép-, akár emelt szinten vizsgáztatok, akár az iskolátokban, akár kormányhivatalban jelentkeztetek érettségire, mivel hamarosan kezdődnek a szóbelik, előtte mindenkinek meg kell néznie az írásbeliket. Mutatjuk, mit tehettek, ha hibát találtok a javításban.

Az érettségi június 1. és 9. között az emelt szintű, majd június 13. és 24. között a középszintű szóbelikkel folytatódik - előtte jönnek a megtekintések, és ha kell, akkor tehettek észrevételt is.

Milyen lesz a megtekintés? Hova kell menni?

Ha egy középiskolában jelentkeztetek érettségire, a dolgozatot (közép- és emelt szinten egyaránt) a középiskolában nézhetitek majd meg. Ha egy kormányhivatalban jelentkeztetek az érettségire, a dolgozatot (közép- és emelt szinten egyaránt) a vizsgabehívótokon megjelölt helyen nézhetitek meg - írja az Oktatási Hivatal (OH).

Arról, hogy mikor nézhetitek majd meg az érettségiket és tehettek észrevételt a szaktanár értékelésére, az írásbeli vizsga megkezdése előtt tájékoztatnak/tak benneteket. Egy biztos, a megtekintésre és másolat készítésére (ezt megtehetitek, ha az iskolában van lehetőség rá) egy munkanapot - nyolc órát - kell biztosítani.

Ha nem tudtok elmenni a megtekintésre, egy szabályos meghatalmazással rokonotok vagy ismerősötök is megtekintheti a kijavított dolgozatot. Természetesen a meghatalmazott másolatot is készíthet a dolgozatról. Ha senki nem nézi meg a dolgozatotokat, az írásbeli vizsga eredményéről az érettségi vizsgabizottság tájékoztató értekezletén fognak tájékoztatni benneteket.

Mikor tehetek észrevételt?

Fontos, hogy a benyújtott észrevételeknek nincs formai követelménye - írja az OH. Viszont észrevétel kizárólag a javítási, értékelési útmutatóban foglaltaktól eltérő javítás vagy az értékelés számszaki hibája esetén tehető.

A vizsgaszabályzat szerint a kijavított írásbeli dolgozatokkal kapcsolatos észrevételeket a megtekintést követő első munkanap végéig – tizenhat óráig – adhatjátok le.

Ki dönt majd arról, kapok-e pontot?

A szabályok szerint az észrevétel elbírálásában nem vehet részt a dolgozatot elsőként javító szaktanár. Illetve a vizsgálat a dolgozatnak csak arra a részletére terjedhet ki, amelynek javítására észrevételt tettetek. Azt viszont ne feledjétek, az érintett feladat felüljavítása során az eredetileg megállapított pontszámtól pozitív és negatív irányba is el lehet térni - érdemes jól átgondolni, mivel kapcsolatban tesztek észrevételt.