szerző:
Bezzeg Hanna
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Összeszedtük a legfontosabb infókat a közép- és az emelt szintű matekérettségiről.

 

Az első, 45 perces feladatlap 10-12 rövid feladatot tartalmaz, amelyek az alapfogalmak, definíciók és egyszerű összefüggések ismeretét ellenőrzik. A feladatlapban előfordulhat néhány igaz-hamis állítást tartalmazó vagy egyszerű feleletválasztós feladat is, de a feladatok többsége nyílt végű.

A II. vizsgarész megoldására 135 percetek lesz, az időt szabadon oszthatjátok be. Ez ugyanis további két részből áll. Az „A” részben három, egyenként 9-14 pontos feladatot kell megoldani, ezek több részkérdésből állnak. A II. „B” rész három, egyenként 17 pontos feladatot tartalmaz, amelyből kettőt kell választanotok és megoldanotok – az értékeléskor csak ezt a két feladatot veszik figyelembe. Ezek összetett feladatok, általában több témakört is érintenek és több részkérdésből állnak.

A vizsga emelt szinten is két részből áll, viszont itt már nincs meghatározva, melyiket mennyi idő alatt oldhatjátok meg, szabadon választhatjátok meg a feladatok sorrendjét.

Az I. részfeladatsor négy feladatból áll. A vizsgakövetelmény szerint ezek az emelt szintű követelmények alapján egyszerűnek tekinthetők, többnyire a középszintű követelmények ismeretében is megoldhatók. A négy feladat közül legalább három több részkérdést is tartalmaz.

A II. részfeladatsorban öt, egyenként 16 pontos feladatot fogtok kapni. Ezek közül legalább kettőben a gyakorlati életben előforduló szituációból származik a probléma, így a megoldáshoz a szöveget a vizsgázónak le kell fordítania a matematika nyelvére, azaz matematikai modellt kell alkotnia, abban számításokat végeznie, s a kapott eredményeket az eredeti probléma szempontjából értelmezve kell válaszolnia a felvetett kérdésekre. Az öt feladatból négyet kell megoldanotok, és az értékelés során is csak négyet vesznek figyelembe. A feladatok több részkérdést tartalmaznak, és általában több témakör ismeretanyagára támaszkodnak.

Mennyi időtök lesz?

Középszinten 180 perc alatt kell végeznetek a feladatokkal, emelt szinten 240 percetek lesz.

Hogyan pontozzák a feladatlapokat?

A rövidebb feladatokat tartalmazó első feladatlappal maximum 30 pontot lehet szerezni, míg a második feladatlap 70 pontot ér. A II/A rész három, egyenként 9-14 pontos feladatot tartalmaz, míg a II/B részben három, egyenként 17 pontos feladat van, amelyből kettőt választhattok, csak ezeket értékelik.

Az emelt az első részben négy feladattal legfeljebb 51, a második részben pedig legfeljebb 64 pontot lehet összegyűjteni (feladatonként 16-ot), ami azt jelenti, hogy összesen maximum 115 pontot szerezhettek.

Mire számíthattok a szóbelin?

A középszintű érettségiken az az alapszabály, hogy ha egy tárgy több vizsgarészből áll, minden vizsgarészből legalább 12 százalékot kell teljesítenetek ahhoz, hogy legalább kettest kaphassatok - áll az Oktatási Hivatal (OH) tájékoztatójában. Ha valamelyik vizsgarészből nem éritek el a 12 százalékot, a többi vizsgarész eredményétől függetlenül az érettségi vizsgátok elégtelen lesz.

A középszintű matekérettségi azonban kivételt jelent, matekból ugyanis csak azoknak kell szóbeli vizsgára menniük, akik a 100 pontos írásbelin legalább 12 százalékot szereztek, a 25 pontot azonban nem érték el.

Milyen segédeszközöket használhattok?

A közép- és az emelt szintű vizsgán is több segédeszközt használhattok: lehet nálatok függvénytáblázat, egyidejűleg akár többféle is. Használhattok továbbá szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, illetve szögmérőt. Ezekről azonban magatoknak kell gondoskodnotok, a vizsga pedig alatt nem cserélgethetitek az eszközöket egymás között.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Milyen részekből áll a vizsga?