szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Azért, hogy könnyebb legyen a felkészülés az érettségire, az érettségi előtt az Eduline-on szaktanárok segítségével járunk utána, hogyan lehet felpörgetni a tanulást, milyen buktatói vannak a különböző feladattípusoknak, mire érdemes odafigyelni. Cikksorozatunk tizedik részében azt vesszük át, hogyan kell élesben megírni egy matekérettségit.

„Az érettségi nem a vizsga napján, hanem már előző  este elkezdődik – fejben ugyanis már akkor elindul a vizsga” – mondja Rubovszky Cecília, a Studium Generále matekszekciójának vezetője. A matekérettségi előtt – ahogy a többi vizsga előtt is – érdemes kicsit kikapcsolódni. Sokan tanácsolják, hogy pihenjetek, ha tehetitek, menjetek el sétálni, feküdjetek le időben – mondja a matektanár is.

Nem véletlenül kerülnek elő ezek a tanácsok: nem érdemes az utolsó pillanatban is képleteket magolni, ugyanis lehet, hogy az előző este megtanult képletek ugyan előjönnek majd a rövidtávú memóriátokból, de simán előfordulhat, hogy ezzel olyanok „kerülnek háttérbe”, miket régebben megtanultatok - összegzi az SG szekcióvezetője.

„A matekérettségi napján a tudás mellett az is számít, hogy hogyan érzitek magatokat” – mondja Rubovszky Cecília. Ha tudtok, reggelizzetek, vigyetek magatokkal elegendő folyadékot a vizsgára is, ha kell legyen nálatok csoki is.

…aztán ha már előttetek van a feladatlap

„A feladatok megoldását érdemes mindig abban a menetben csinálni, ahogy megszoktátok a gyakorlás alatt. Fontos, hogy mindig maradjon időtök ellenőrizni” – tanácsolja a matektanár hozzátéve, azokat a feladatokat is nézzétek át, amikről az gondoljátok, hogy jól mentek, nehogy ezekben maradjanak elszámolások vagy kisebb, figyelmetlenségből adódó hibák.

Ha egy feladatnál megakadtok, olvassátok el még egyszer a kérdést, az is lehet ugyanis, hogy csak félreértelmeztétek a kérdést. Ha mégis úgy érzitek, hogy az adott kérdésre nem tudjátok a választ, ne ragadjatok le sokáig, inkább térjetek vissza később – sok időt veszíthettek ugyanis azzal, ha egy kérdésen gondolkoztok nagyon sokáig, a többi feladathoz meg hozzá sem szagoltok.

Pánikűző tipp, az utolsó pillanatra: Ha nagyon azt érzitek, hogy bepánikoltatok, vegyetek egy nagy levegőt, menjetek ki a mosdóba arcot mosni vagy egy kicsit fókuszáljatok másra, hogy megnyugodjatok – tanácsolja a szekcióvezető. Ha folyamatosan azon agyaltok, hogy mi van még hátra, nem összpontosítotok teljesen az aktuális feladat megoldására, nagyon sok figyelmetlenséget követhettek el.

A pánikot a bizonytalanság, a bizonytalanságot pedig a felkészületlenség szüli” – magyarázza a matektanár. Tehát ha eleget gyakoroltok, sokkal jobban fog menni a vizsga akkor is, ha bizonytalanabbak vagytok.

Miért nagyon fontos a felkészülés ezen felül? A vizsga előtt nemcsak a feladatokat, hanem magatokat is jobban megismerhetitek vizsgahelyzetben. Ha tudjátok, hogy nektek melyik időbeosztás, feladatmegoldási ritmus vagy épp sorrend fekszik a legjobban, akkor nem az éles vizsgán kell kísérletezni. Mondanunk sem kell, hogy ez mennyi időt és energiát jelent majd aznap, plusz azt se feledjétek, a nagyobb rutin kisebb eséllyel fullad pánikba.