szerző:
Tóth Alexandra
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha ezekre figyeltek, több pontot is „megmenthettek”.

1. Semmi ne maradjon ceruzával  

Ha biztonságosabbnak érzitek, hogy először így oldjátok meg a feladatokat, megtehetitek, viszont a végén ne felejtsétek el ellenőrizni, hogy mindent átírtatok-e tollal. Ugyanis az értékelés során csak ezt fogják figyelembe venni. Ami ceruzával marad, azt nem pontozzák, úgy veszik, mintha ott sem lenne. Ez természetesen csak a számításokra, a végeredményekre és a szöveges válaszokra vonatkozik, vagyis a feladatokhoz készített ábrákat akár ceruzával is rajzolhatjátok. 

2. Ne maradjanak le a mértékegységek sem 

Bár a legtöbb feladatnál egyértelmű, hogy milyen mértékegységben adtátok meg az eredményt, ezt mindig tüntessétek fel, mivel pontlevonás járhat érte.  

3. Írjátok le a részlépéseket is  

Még az egyszerűbb, fejben kiszámolható feladatoknál is írjátok le a számolás menetét, ugyanis ezekre a lépésekre akkor is kaphattok pontot, ha esetleg a végeredmény mégsem lesz jó.  

4. Figyeljetek arra, hogy mit húztok át 

A feladatok megoldásával annyiszor próbálkozhattok, amennyiszer szükséges, de fontos, hogy a végén minden olyan levezetést és végeredményt áthúzzatok, amit rossznak találtok. A javítótanár ugyanis csak azt fogja figyelembe venni az értékelésnél, ami nincs áthúzva. Ez sajnos azt is jelenti, hogy hiába szerepel a lapon a jó megoldásotok, ha azt áthúztátok, nem értékelheti. Éppen ezért, érdemes kétszer is átgondolnotok, hogy mit hagytok meg végső eredményként.  

5. Ne felejtsétek el feltüntetni, hogy melyik feladatotokat ne értékeljék  

A 16-18. feladat közül háromból csak kettőt kell megoldanotok. A feladatlapon lesz egy jelölőnégyzet, amit ki kell töltenetek – oda kell írnotok a három feladatból annak a sorszámát, amelyet nem szeretnétek, hogy értékeljenek. Ha ezt nem teszitek meg, és a dolgozatotokból sem derül ki egyértelműen, hogy melyiket ne értékeljék, akkor automatikusan az utolsót nem fogják figyelembe venni - még akkor sem, ha azzal több pontot szereznétek.  

Hasonló a helyzet emelt szinten is. Ott a II. részfeladatsorban kaptok majd öt feladatot, amelyből négyet kell megoldanotok. A szabály itt is ugyanaz: fel kell tüntetnetek, melyiket nem szeretnétek, hogy értékeljenek, különben az utolsót nem fogják figyelembe venni.  

+1 Ne felejtsétek otthon a legális puskákat 

A feladatok megoldásához - középszinten és emelten is - függvénytáblázatot (egyidejűleg akár többfélét is), szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, illetve szögmérőt használhattok. Ezekről magatoknak kell gondoskodnotok és a vizsga alatt nem cserélgethetitek az eszközöket egymás között.  

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.