Hétfő reggel nyolckor kezdődik a magyarérettségi - mi pedig adunk néhány utolsó tippet, hogy a lehető legmagasabb pontszámot érjétek el a középszintű írásbelin.
1. tipp: készüljetek fel a gyakorlati szövegalkotásra
Ha valaki a középszintű magyarérettségin (a szövegértési feladatsor után) a gyakorlati szövegalkotást választja, akkor vagy hivatalos levelet, vagy valamilyen publicisztikai műfajú szöveget kell írnia. A hivatalos levélnek nagyon pontos formai, szerkezeti szabályai vannak (hova kerül a címzett, a feladó, milyen elemeknek kell mindenképpen szerepelniük stb.), ha az érettségizők ezeket a szabályokat elsajátítják, az alapján létre tudják hozni a szöveget - ezeket a részleteket még utoljára ismételjétek át.
A középszintű magyarérettségi szövegértési feladatsoráról itt találjátok az első infókat.
Az érvelésről és a gyakorlati szövegalkotásról pedig itt olvashattok.
2. tipp: hogyan írjunk jó érvelést?
A gyakorlati szövegalkotás helyett az érvelést választjátok majd a középszintű magyarérettségi első részében? Hogyan érdemes nekikezdeni az érvelési szöveg megírásának a középszintű magyarérettségin? Erről kérdeztük a fővárosi Szent István Gimnázium szaktanárát, a tanácsait itt olvashatjátok el:
Hogyan érdemes nekikezdeni az érvelési szöveg megírásának a középszintű magyarérettségin? Erről kérdeztük a fővárosi Szent István Gimnázium szaktanárát.
3. tipp: ne csak a novellaelemzésből készüljetek
A középszintű írásbeli második részében egy műértelmező és egy összehasonlító műértelmező szövegalkotási feladatot kapnak a diákok. A legtöbben novellaelemzésre készülnek, pedig az elmúlt években előfordult, hogy más műfajú szöveget kaptak a magyarból középszinten érettségizők, ezért érdemes felkészülni például a ballada elemzésére is, de volt olyan év is, hogy egy költeményt kellett elemezni.
Ha az összehasonlító műértelmezést választanátok szívesebben, akkor ennek a szempontjait ismételjétek át (sőt akkor is nézzétek át, ha alapvetően az "egy mű elemzése" szimpatikusabb feladattípus, mert ha olyan művet vagy műrészletet kaptok, amely valami miatt nehezen értelmezhető a számotokra, még mindig választhatjátok a két mű összehasonlítását.
Jövő hétfőn a magyarvizsgával kezdődik a 2019-es érettségi időszak legfontosabb hete. A középszintű írásbeli második részében egy műértelmező és egy összehasonlító műértelmező szövegalkotási feladatot kapnak a diákok. A legtöbben novellaelemzésre készülnek, pedig az elmúlt években előfordult, hogy más műfajú szöveget kaptak a magyarból középszinten érettségizők.
4. tipp: pihenjetek
Elcsépelt tanács, de igaz: fáradtan nem lehet jól teljesíteni, ezért aludjátok ki magatokat a vizsga előtti este. Ha tele van a fejetek gondolatokkal, túlságosan izgultok, ezért nem tudtok elaludni, sétáljatok egyet, igyatok egy bögre meleg tejet, és irány az ágy.
5. tipp: figyeljetek a helyesírásra
Ha a vizsga végén marad egy kis időtök, vegyétek magatokhoz a helyesírási szótárt (minden teremben lesz négy példány), olvassátok végig a megírt szöveget, és ha olyan kifejezéseket találtok, amelynek nem vagytok teljesen biztosak az írásmódjában, keressétek ki a szótárból. Nyolc pont múlik a helyesíráson.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|